Kategoria zdrowie

56.9k

Wizyta u ginekologa. Lepiej iść na wizytę do kobiety czy mężczyzny?

Badanie ginekologiczne jest dość krępujące, zwłaszcza dla kobiety, która dopiero zaczyna umawiać się na swoje pierwsze wizyty i nie jest tak zaznajomiona z gabinetem, jak chociażby jej mama czy starsza siostra.

Mało tego – bywa, że badanie ginekologiczne jest nieprzyjemne czy wręcz bolesne, jak często zdarza się w przypadku wykonywania cytologii. Wiele dziewczyn odsuwa wizytę u tego lekarza, właśnie ze względu na wstyd i lęk przed tak intymnym badaniem.

Należy pamiętać, że każda wizyta u ginekologa jest profilaktyką przed różnymi chorobami, w tym przed nowotworem, który wcześnie wykryty, może zostać całkowicie wyleczony. Dlatego regularne wizyty u ginekologa są naprawdę bardzo ważne.
37k

Spóźnia Ci się okres? Oto 5 najczęstszych powodów (oprócz ciąży)

Nie każda z nas miesiączkuje regularnie. Kiedy więc okres opóźnia się o kilka dni, nie jest to żadnym zaskoczeniem. Jednak podczas regularnych miesiączek, takie odchylenie wzbudza w nas uczucie niepokoju. Dlaczego okres się spóźnia? Przy regularnym współżyciu, pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy to ciąża. Kiedy jednak wykluczymy tę opcję, okazuje się, że istnieje jeszcze co najmniej 5 powodów, dla których miesiączka może się opóźniać.