Stowarzyszenie Otwarte Klatki rozpoczęło kampanię społeczną związaną ze zbliżającymi się mistrzostwami świata w piłce nożnej. Aktywiści nawołują federację FIFA do wzięcia odpowiedzialności za masowe uśmiercanie psów, jakie ma obecnie miejsce w Rosji.

Organizacja udostępniła materiały wideo zarejestrowane w miastach wybranych na gospodarzy mistrzostw, na których widoczny jest umierający w wyniku otrucia pies. Pomimo wcześniejszych deklaracji rosyjskiego rządu i obietnic zapewnienia bezpańskim zwierzętom bezpiecznego schronienia przed MŚ, życie tysięcy z nich jest nadal zagrożone. Stowarzyszenie Otwarte Klatki razem z organizacją Anima International rozpoczęły więc międzynarodową kampanię, w której domagają się, aby FIFA wzięła na siebie częściową odpowiedzialność za sytuację i dodała do swojego Kodeksu Etycznego nową klauzulę dotyczącą dobrostanu zwierząt. Od poniedziałku prawie 20 000 ludzi w poszczególnych krajach zdecydowało się podpisać petycję (krwawafifa.pl) i wesprzeć akcję.

Zdaniem działaczy, w Rosji trwa właśnie drastyczny proceder dokarmiania bezdomnych psów. - Na ulicach rosyjskich miast opłaceni oprawcy przeprowadzają obławy, i karmią psy zatrutym jedzeniem - brzmi jeden z podpisów w materiale Otwartych Klatek. Zwierzęta mają zjadać zatrute jedzenie i konać w męczarniach. Bezdomne psy przeszkadzają FIFA? - Wiele państw podejmujących się zorganizowania dużych wydarzeń sportowych takich jak mistrzostwa świata w piłce nożnej wybiera masowy mord jako sposób na rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt - twierdzą w stowarzyszeniu Otwarte Klatki i apelują, by “DAĆ FIFA CZERWONĄ KARTKĘ”.

Zdjęcia trutych psów, których ciała traktowane są jak śmieci obiegły już cały świat i wywołały oburzenie dużej części społeczeństwa. Obława nie powinna być traktowana jako sposób na rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt. Tym bardziej przerażające jest to, że okrutne praktyki “oczyszczania” miast są często wspierane przez lokalne władze.