15-letnia Aleksandra spod Częstochowy postanowiła napisać list do premiera Mateusza Morawieckiego. Nastolatkę do napisania wiadomości do samego szefa rządu skłoniła troska o rodziców i brata. O sprawie pisze na swojej stronie internetowej „Dziennik Zachodni”.

„Postaram się przybliżyć Panu sytuację mojej rodziny. Moim rodzice prowadzili działalność gospodarczą, a w 2004 r. przystąpili do współpracy z Rafinerią Trzebinia z Grupy Orlen, dostarczającej olej rzepakowy do produkcji biopaliw. W pewnym momencie wszystko zaczęło się psuć. Wtedy jako dziecko nie mogłam zrozumieć, co zrobiliśmy nie tak, teraz już wiem, że była to wydana błędna decyzja naczelnika Urzędu Skarbowego... - czytamy w liście napisanym przez Olę.

„Dziennik Zachodni” dotarł do ojca Aleksandry. Mężczyzna wyjaśnił, że w 2004 roku zawarł wspomniany kontrakt z Rafinerią Trzebinia na dostawę oleju rzepakowego o wartości ok. 300 mln zł. Zgodnie ze swoją wiedzą odprowadzał podatek VAT w wysokości 7 proc., ale jednak ostrożności zapytał w częstochowskim urzędzie skarbowym, czy dobrze robi. Wtedy usłyszał, że VAT wynosi nie 7 proc. tylko 22 proc. i musi w krótkim czasie zapłacić 400 tys. zł zaległości. Mężczyzna stracił płynność finansową, aż w końcu zbankrutował. 

Od 2015 roku sprawa jest w katowickim sądzie. Przedsiębiorca ma wciąż nadzieję, że dojdzie do mediacji i proces zakończy się ugodą.