Pogoda będzie niebezpieczna przede wszystkim na krańcach wschodnich. Ostrzeżenia IMGW 2. stopnia przed silnym deszczem z burzami dotyczą całych obszarów województw: podkarpackiego i podlaskiego oraz wschodnich powiatów województw: małopolskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Synoptycy ostrzegają, że na Podkarpaciu i na Podlasiu możliwe są gradobicia. Podczas gwałtownych burz wiatr może w porywach osiągać prędkość do 90 km/h.

W województwie lubelskim obowiązuje ostrzeżenie - niższego - 1. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Tymczasem trwa usuwanie skutków podtopień po ulewach na Mazowszu oraz na południu Polski. Prezydent Nowego Sącza w związku z opadami deszczu zamknął most na rzece Kamienica. Woda osiągnęła już stan ostrzegawczy i stanowi zagrożenie dla konstrukcji obiektu.

Pogoda. Co oznaczają stopnie ostrzeżeń IMGW?

Pierwszy - najniższy stopień ostrzeżenia - oznacza, że IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Drugi (z trzech stopni ostrzeżeń) oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność i śledzenie komunikatów.