Czasy są takie, że bieda każe ludziom prosić innych o wsparcie… Jednak Fakt dowiedział się, że w tej historii jest drugie dno, a spotkanie bezdomnego z kandydatem na prezydenta było spotkaniem… dwóch znajomych.

Szymon Hołownia: sytuacja bezdomnych dramatyczna

– Tak, ten człowiek to mój znajomy, jest w kryzysie bezdomności – potwierdza nam niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. – Rozmawiamy od wielu tygodni, orientuję się trochę w jego sytuacji. Stąd wiem, kiedy potrzebna jest mu przysłowiowa wędka, a kiedy ryba. Zawsze też powtarzałem, że skuteczne pomaganie polega na tym, by umieć rozróżnić te dwie sytuacje – mówi Faktowi.

Dodaje, że sytuacja osób bezdomnych w czasie epidemii jest dramatyczna. – Nie każdy od razu ma w sobie gotowość do tego, by skorzystać z pomocy – podkreśla. Według danych resortu pracy i polityki społecznej w Polsce jest w tej chwili ponad 30 tys. osób bezdomnych.

Oni też pomagają:

Andrzej Duda

Wraz z żoną przygotowuje dla dzieci szkolne wyprawki w akcji „Tornister pełen uśmiechu” oraz paczki dla potrzebujących pomocy w akcji „Szlachetna paczka". W czasie świąt para prezydencka wspiera Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane przez Caritas oraz bierze udział w Orkiestrze Świątecznej Pomocy, przekazując różne przedmioty na aukcje.

Rafał Trzaskowski

Od lat wspiera akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent stolicy przekazał na aukcję m.in. zestaw książek uhonorowanych literackimi nagrodami miasta stołecznego Warszawy oraz wspólny wyjazd do Brukseli.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Od lat jest zaangażowany w Stowarzyszeniu Wolontariatu św. Eliasza. Jako lekarz pomagał pielgrzymom w czasie Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Robert Biedroń

Bierze udział w licznych akcjach charytatywnych. Przez 8 lat pełnił funkcję prezesa Kampanii Przeciw Homofobii, która wyrosła na największą w kraju organizację walczącą z dyskryminacją.

Krzysztof Bosak

W 2008 roku założył fundację Media Europa, która miała na celu wspieranie życia publicznego i różnorodne działania charytatywne.