To rzadkie zjawisko zwane jest superfetacją. To poczęcie drugiego płodu podczas gdy pierwszy rozwija się już w ciele kobiety. W rezultacie, mama wydaje na świat dwójkę dzieci w różnym wieku ciążowym, a czasem nawet w oddzielnym terminie porodu.

Superfetacja to nie to samo co nadpłodnienie. Drugi termin opisuje zapłodnienie dwóch komórek w czasie jednego okresu mentsruacyjnego podczas dwóch różnych stosunków. W tym przypadku, bliźniaki będą praktycznie identyczne. Z kolei przy superfetacji, oprócz wieku ciążowego, będą one różniły się też wagą, wzrostem, a nawet grupą krwi.

Zwykle, kiedy kobieta jest w ciąży jej jajniki przestają wytwarzać komórki jajowe, ponieważ hormony wysyłają organizmowi sygnał, że "ma się przygotować" na rozwój płodu. W przypadku superfetacji, jajniki wytwarzają kolejną komórkę, która może zostać zapłodniona.

Istnieje 10 oficjalnych przypadków takiego zjawiska. Ostatni miał miejsce w Australii, gdzie Kate Hill zaszła w ciążę dwukrotnie w ciągu 10 dni. Urodziła ona dwie córki, Charlotte i Olivię. Przyszły one na świat w odstępie 10 dniu, a ich waga i grupy krwi były różne.

Superfetacja zaobserwowana została również u zwierząt. Myszy, kangury, króliki, koty, owce, a nawet ryby zademonstrowały tę niezwykłą zdolność.

To Arystoteles jako pierwszy zauważył ten fenomen wśród królików. Zaobserwował on, że niektóre króliki z miotu były zdecydowanie mniejsze od innych. To właśnie skutek superfetacji - ich mniejszy rozmiar spowodowany był drugą ciążą i późniejszym przyjściem na świat.

Źródło: brightside.me