Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły drugiego etapu odmrożenia gospodarki. - Działamy szybciej, by życie gospodarcze nabrało tempa. Pewną kontrolę nad koronawirusem przejęliśmy, ale nie w pełni. Musimy działać ostrożnie i elastycznie. Przyspieszamy luzowanie obostrzeń, ale być może trzeba będzie zrobić krok wstecz. Nie wiemy, co będzie za dwa-trzy miesiące - stwierdził szef rządu.

Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Jak zapowiedział premier, będzie to zależało od decyzji władz samorządowych. Dla rodziców - mówił - którzy nadal nie będą mieli opieki nad dziećmi, wydłużymy zasiłek opiekuńczy.

Od 4 maja działalność przywrócą hotele i miejsca noclegowe. - Po przerwie majowej. Majówka to czas wolny, ale nie może być czasem wolnym od ostrożności - powiedział Morawiecki.

Również od 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, przy zachowaniu reżimu obostrzeń, czyli maksymalnie jedna osoba na każde 15 mkw. sklepu w galerii. To potwierdzenie informacji, do których Wirtualna Polska dotarła już w piątek.

Co ważne, do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu.

Co do hoteli i miejsc noclegowych, nadal ograniczona zostaje działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Również od 4 maja odwiedzać będzie można instytucje kultury, tj. biblioteki, muzea czy galerie sztuki. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Do tego będzie można ponownie korzystać z rowerów miejskich. Premier mówił o przywróceniu tej formy transportu w ciągu 2 tygodni. 4 maja wróci także dostęp do rehabilitacji leczniczej.

- Wypłaszczanie krzywej zachorowań to trudna droga. Paradoksalnie łagodzenie obostrzeń może spowodować, że pofolgujemy sobie, będziemy łamać zasady dystansowania społecznego. Nie róbmy tego - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Nikt z nas nie decydował o pojawieniu się tej pandemii, ale od nas wszystkich zależy jej przebieg i tempo dalszego uwalniania gospodarki. To zależy od dyscypliny całego społeczeństwa - dodał.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski upomniał o obowiązku zakrywania nosa i ust. - Jechałem do pracy rowerem. Większość osób albo nie ma maski w ogóle, albo ma ją zsuniętą pod brodę. To nie jest odwaga, a egoizm i lekceważenie. Bardzo proszę, nośmy te maski, żeby chronić innych - powiedział.

- Proszę o rozsądek w majówkę, o to, byśmy się dystansowali. Od tego zależy dalsze odmrażanie gospodarki - dodał Szumowski.

Pierwszy etap odmrożenia gospodarki obowiązuje od 20 kwietnia. W jego ramach rząd zezwolił na przemieszczanie się, umożliwił również wejście do parków i lasów, a także zmienił zasady dotyczące liczby osób w kościołach oraz sklepach spożywczych.