1.Wyczul ucho na przerwy.

Jedną z najczęstszych przesłanek świadczących o kłamstwie są częste przerwy w wypowiedzi. Wahanie i ostrożne dobieranie słów często pokazuje, że twój rozmówca ma coś do ukrycia.

2.Zwróć uwagę na czas trwania emocji.

Prawdziwe emocje nie trwają zwykle dłużej niż 5 sekund. Jeśli ktoś wyraża ją dłużej, prawdopodobnie nie jest ona szczera. Trudno naturalnie zachować ten sam wyraz twarzy przez 10 sekund, prawda?

3.Nie ignoruj dziwnego wyczucia czasu.

Naukowcy ustalili, że emocje zawsze poprzedzają słowa. Jeśli ktoś mówi, że jest zły, a jego twarz zaczyna wyrażać tę emocję dopiero sekundę później, coś jest nie tak.

4.Oceń szczerość emocji.

Prawdziwe emocje są szczere i trudno je udawać. W przypadku uśmiechu, jeśli jedyną zauważalną zmianą na twarzy osoby jest skrzywienie ust, nie jest on szczery. Naturalny uśmiech sprawia, że zmarszczki pojawiają się również w kącikach oczu, a brwi automatycznie się zniżają.

5.Powtarzanie się to kolejny sygnał ostrzegawczy.

Choć niektórzy mogą mieć po prostu kłopoty z wysłowieniem się, nie powinnaś ignorować nagminnego powtarzania wypowiedzianych stwierdzeń. Niewykluczone, że twój rozmówca próbuje przekonać zarówno ciebie jak i samego siebie.

6.Udzielanie odpowiedzi z wykorzystaniem słów czy wyrażeń zawartych w zadanym pytaniu.

Dobór słów też ma znaczenie. Jeśli osoba używa dokładnie tych samych, które zostały wykorzystane w zadanym jej pytaniu, nie czuje się ona pewnie i usiłuje trzymać się tego co właśnie usłyszała. Kolejnym podejrzanym zachowaniem jest powtórzenie usłyszanego pytania przed udzieleniem odpowiedzi - pozwala to na wymyślenie improwizowanego kłamstwa.

7.Zakrywanie twarzy i ust.

To jeden z najbardziej oczywistych sygnałów kłamstwa. Można go zaobserwować u większości kłamiących osób, jako że ma on podłoże psychologiczne. Jeśli widzisz takie zachowanie, prawdopodobnie ktoś usiłuje cię oszukać albo zataić prawdę.

Źródło: brightside.me