1. Rozmrażanie mięsa poza lodówką

Przechowywanie pożywienia w temperaturze od 5°C  do 60°C jest niebezpieczne, gdyż przedział ten sprzyja gwałtownemu rozwojowi szkodliwych bakterii. Mięso powinno się rozmrażać wyłącznie w lodówce lub mikrofalówce.

2. Mycie surowego mięsa

Większość z nas żyje w przeświadczeniu, że opłukanie czegoś pod wodą równa się oczyszczeniu. W przypadku mięsa nie jest to jednak prawda. Mycie surowego drobiu, wieprzowiny, i innych rodzajów mięsa jest odradzane przez specjalistów. Powód jest prosty – bakterie z mięsa z łatwością mogą przedostać się na inne produkty, powierzchnie, i utensylia.

3. Studzenie jedzenia przed włożeniem do lodówki

Ta zasada wiąże się ze wspomnianym już rozwojem bakterii w określonym przedziale temperatury. Unikajmy zostawiania pożywienia poza lodówką na dłuższy okres.

4. Próbowanie jedzenia by sprawdzić czy nie jest zepsute.

Wiele szkodliwych bakterii nie da się rozpoznać ani w smaku ani zapachu jedzenia. Mimo to, spożycie nawet małej ilości nieświeżej potrawy może doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie świeżości jedzenia, nie ryzykuj – po prostu je wyrzuć.

5. Próbowanie surowego ciasta

Nie powinniśmy spożywać surowych jaj w żadnej formie. Istnieje duże ryzyko, że zawierają one bakterię znaną jako salmonella, stanowiącą zagrożenie dla ludzi. Co więcej, próbowanie surowego ciasta, nawet bez jaj w składzie, nie jest dobrym pomysłem. W surowej mące może znajdować się bakteria E. coli, prowadząca do różnych infekcji.

6. Marynowanie mięsa lub ryb poza lodówką

To kolejny typowy błąd, mogący prowadzić do zatrucia pokarmowego związanego z pozostawieniem mięsa w temperaturze sprzyjającej rozwojowi bakterii.

7. Niedokładne gotowanie mięsa lub ryb

Te produkty są bezpieczne do spożycia tylko gdy osiągną określoną temperaturę wewnętrzną. Zapewnia to całkowity brak bakterii w mięsie. W trakcie gotowania, najlepiej mieć pod ręką termometr kuchenny.

8. Przyrządzanie posiłku bez umycia rąk

Bakterie żyją na każdej powierzchni, włączając w to nasze dłonie. Tylko pomyśl jak wielu przedmiotów i powierzchni dotykamy w ciągu dnia. Zabierając się do przygotowywania jedzenia bez umycia rąk, przenosimy te bakterie na produkty.

9. Wystawianie miodu na działanie wysokich temperatur

Wysokie temperatury nie tylko obniżają jakość i właściwości miodu, ale mogą też prowadzić do uwalniania się z niego pewnych rakotwórczych związków.

Źródło: brightside.me