Koronawrus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało dane. Wzrosła liczba zakażonych o kolejne 15.

Potwierdzone przypadki dotyczą: ośmiu osób z woj.śląskiego, trzech osób z woj. małopolskiego, dwóch osób z woj. kujawsko-pomorskiego oraz po jednej osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego. Oznacza to, że w sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wynosi 649, z czego siedem to osoby zmarłe.

Koronawirus w Polsce. Nie tylko Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania

Mamy w Polsce stan epidemii. Wszystkie resorty zdecydowały się na wprowadzenie restrykcji, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zamknięto placówki oświatowe i kulturalne, zawieszono wewnątrzkrajowe loty, zamknięto granice. Obowiązuje zakaz 50-osobowych zgromadzeń.

Co więcej, biskupi zdecydowali się na ogłoszenie dyspensy od udziału w mszach świętych. Są one transmitowane w mediach. Duchowni apelują, by pozostać w domu.

Z kolei za nieodpowiedzialność i narażanie zdrowia i życia innych grożą wysokie kary. Za złamanie kwarantanny można zapłacić 30 tysięcy złotych kary.

Na razie rządzący nie planują przeniesienia wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja. W niedzielę odbyły się lokalne wybory - frekwencja była niska.

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca. "Pacjentem zero" był 66-letni mieszkaniec Cybinki, którego hospitalizowano w Zielonej Górze.

Jak sytuacja wygląda w innych krajach? Bardzo zła sytuacja jest we Włoszech. Codziennie notuje się tam setki zgonów z powodu koronawirusa. Z kolei Niemcy zakazują zgromadzeń powyżej dwóch osób. Pierwszy przypadek zakażenia pojawił się w Syrii.