Zajady długo się goją. W przeciwieństwie doopryszczki, nie są chorobą wirusową. Powstawaniu bolesnych owrzodzeń sprzyja regularne oblizywanie ust, szczególnie gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Na tę dolegliwość narzekają także ci, którzy cierpią na niedobór żelaza i składników odżywczych. Powstanie drobnej ranki w kąciku ust zwiększa szanse na wystąpienie zajadów.

Co jest przyczyną zajadów?

Powodów powstawania zajadów jest naprawdę sporo: począwszy od nieodpowiedniej higieny i pielęgnacji ust, po braki witamin. Jednak w żadnym wypadku zajadów nie powinniśmy lekceważyć. Mogą one nawet prowadzić do powstawania blizn, które będą widoczne przez całe życie. Głównymi przyczynami pojawiania się zajadów są:

  • Infekcja grzybicza lub bakteryjna
  • Antybiotykoterapia
  • Niedobory witamin i składników odżywczych
  • Cukrzyca
  • Izotretynoina
  • Zabiegi dentystyczne, nieodpowiednia higiena

Jak uniknąć zajadów?


Aby uniknąć zajadów warto pamiętać o zdrowej, zbilansowanej diecie bogatej w żelazo i białko. Należy również pielęgnować okolice ust i odpowiednio często nawilżać skórę. Najlepiej powstrzymać się od oblizywania ust, szczególnie w okresie zimowych, gdy cienka skóra ust dodatkowo narażona jest na działanie mrozu oraz rozgrzanych kaloryferów.

Jak leczyć zajady?


W wyleczeniu zajadów pomoże ci utrzymanie problematycznego miejsca w suchości i czystości, by skóra nie została ponownie zainfekowana. Gdy powodem pojawienia się bolesnych owrzodzeń były grzyby, konieczne jest użycie maści przeciwgrzybicznej. Jeżeli zajady spowodowane są zakażeniem bakteryjnym, ważne jest zastosowanie preparatu przeciwbakteryjnego.

Zajady można smarować również wazeliną lub maścią nawilżającą, aby powstrzymać skórę od dalszego pękania. W tym celu służyć nam również będzie żel aloesowy, który ma właściwości łagodzące i przyspiesza gojenie się ran. Należy powstrzymać się od jedzenia kwaśnych i ostrych potraw, które mogą podrażnić skórę i zaostrzyć stan zapalny.