Biorąc pod uwagę wiadomości z całego świata, naturalny jest niepokój. Szczególnie, jeśli ktoś poczuje swędzenie w gardle lub początki kaszlu, które mogą sygnalizować infekcję.

Choć nie sposób samodzielnie odróżnić objawów koronawirusa od objawów grypy, to możemy zwrócić uwagę na pewne charakterystyczne symptomy, które powinny skłonić nas do telefonicznego kontaktu ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną.

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Przez gardło. Chory roznosi wirusy, kaszląc i śliniąc się podczas mówienia. Mikro kropelki śliny, gdy trafią do oczu, ust lub nosa osoby zdrowej, stają się źródłem zakażenia.

Co łączy COVID-19 i grypę?

Dr Greg Poland, ekspert od chorób zakaźnych z Kliniki Mayo w stanie Minnesota zdradza jak zauważyć różnice między, symptomami przeziębienia i grypy, a tymi towarzyszącymi wywołanej koronawirusem choroby COVID-19.

Pierwsze etapy przeziębienia, grypy i COVID-19 są niemal identyczne. Czasami grypa i koronawirus nie dają żadnych symptomów, więc możemy nawet nie wiedzieć, że jesteśmy chorzy.

Dyskomfort odczuwa się w dolnych drogach oddechowych.

„Nie będzie kapać z nosa, ale będzie drapało w gardle, będzie kaszel i zacznie brakować tchu” – wyjaśnia ekspert.

Objawy zmęczenia i bóle całego ciała nie pozwolą normalnie funkcjonować. Pojawia się też gorączka.

Jak odróżnić grypę od koronawirusa?

Grypa rozwija się średnio 2-4 dni, a w przypadku koronawirusa od zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów może minąć nawet 14 dni (średnio jest to 5-7 dni).

Czasami objawy choroby mogą dawać o sobie znać dopiero po 3 tygodniach od kontaktu z zarażonym. Z tego względu niezbędne jest poddanie się kwarantannie w sytuacji, gdy istnieje ryzyko zakażenia.

Zakażenie koronawirusem może przechodzić bez objawów, co zdarza się rzadko w przypadku grypy.

Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy przestrzegać zasad higieny mycia rąk oraz unikać przebywania w miejscach publicznych. Podczas kichania oraz kaszlu trzeba zakrywać nos i usta chusteczką.

Jeśli ktoś ma podejrzenie koronawirusa, musi odpowiedzieć na szereg kontekstowych pytań, takich jak:

  • Czy ostatnio podróżowałeś, a jeśli tak, to gdzie?
  • Czy miałeś kontakt z kimś, kto ostatnio podróżował? Jeśli tak, to gdzie?
  • Czy gościłeś osobę z rejonów, w których jest wiele przypadków zakażeń?
  • Czy byłeś ostatnio na statku wycieczkowym?
  • Czy mieszkasz w pobliżu miejsca o wysokim stopniu infekcji?

Źródło: twojenowinki.pl fakt.pl