Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei. Nowy wirus szybko rozprzestrzeniał się po świecie, a liczba zakażeń koronawirusem rosła z dnia na dzień.

Po tym, jak koronawirusa wykryto w Europie, kwestią czasu było, kiedy pojawi się w Polsce. Ostatecznie pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce stwierdzono 4 marca.

Polskim pacjentem zero zakażonym koronawirusem okazał się, 66-letni mieszkaniec Cybinki (woj. lubuskie), który przyjechał do kraju z Niemiec rejsowym autobusem. Mężczyzna może już opuścić szpital, jest kompletnie zdrowy.

19:10 Jedna z dwóch nowych osób zarażonych koronawirusem na Dolnym Śląsku jest hospitalizowana w szpitalu w Bolesławcu. Druga osoba poddana została kwarantannie domowej. Jak podaje Urząd Wojewódzki, w sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskimto 40. Dwie osoby zmarłyW województwie dolnośląskim aktualnie liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją wynosi aż 1873. Natomiast liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 2135, a liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie zachorowania na 2019-nCoV – 73.

19:00 36 nowych przypadków koronawirusa w Polsce! Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w sumie zarażonych koronawirusem w Polsce jest już 287 osób. Nowi chorzy to: 28 osób z woj. mazowieckiego, 4 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i woj. opolskiego.

18:25 14 marca ruszyła akcja #LOTdoDomu. Dzięki niej do kraju bezpiecznie wróciło już ponad 8,5 tys. osób. Potrzeba było na to 56 operacji lotniczych z kilkudziesięciu kierunków z całego świata. Operacja #LOTdoDomu jest realizowana we współpracy z polskim rządem. Wszyscy Polacy, którzy chcą powrócić do kraju mogą zgłaszać zapotrzebowanie na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u dostępnej pod adresem: LOTdoDomu.com, oraz LOTdoDomu.pl.

18:11 Włochy. Aż 319 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby w Lombardii! To region Włoch najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa. Łączna liczba zgonów wynosi tam aż 1959 osób924 chorych przebywa obecnie w Lombardii na oddziałach intensywnej terapii.

17:55 Król Filip VI odwołał swoja kwietniową wizytę w Waszyngtonie. Nie dojdzie więc do planowanego na 21 kwietnia spotkania z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Powodem odwołania wizyty hiszpańskiego monarchy w Białym Domu jest oczywiście pandemia koronawirusa. "Wizyta króla Filipa VI i królowej Letycji w Białym Domu została przełożona z uwagi na umożliwienie władzom USA i Hiszpanii skoncentrowanie uwagi oraz środków na walkę z pandemią Covid-19” - przekazało w oficjalnym komunikacie MSZ w Madrycie.

17:35 Poznański sanepid poszukuje pasażerów lotu obsługiwanego przez Ryanair z Londynu do Poznania. Jak się okazuje, u jednej z podróżnych stwierdzono zarażenie koronawirusem. Dotarcie do osób podróżujących tym samolotem nie jest jednak łatwePrzypomnijmy, że 10 marca na poznańskim lotnisku Ławica wylądował samolot linii Ryanair z Londynu. Na jego pokładzie leciało 87 pasażerów. W niedzielę 15 marca u jednej z pasażerek potwierdzono zakażenie koronawirusem. To mieszkanka Santoku pod Gorzowem Wielkopolskim (woj. lubuskie), która trafiła do szpitala w Zielonej Górze. W związku z jej niedawną podróżą konieczne jest namierzenie wszystkich pozostałych pasażerów lotu i poddanie ich kwarantannie. Czytaj więcej TUTAJ.

17:20 To fatalne rokowania dla wielu pracowników zatrudnionych na całym świecie. Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzega, że pandemia koronawirusa może spowodować światowy kryzys gospodarczy. A to z kolei oznacza, że - według wstępnych szacunków - prawie 25 mln ludzi na całym świecie może stracić pracę w wyniku gospodarczych konsekwencji pandemii Covid-19. Jak podkreślił w środę podczas konferencji prasowej dyrektor generalny MOP Guy Ryder, utrata pracy przez 25 mln ludzi oznaczałaby, że skutki pandemii przerosłyby skutki kryzysu finansowego z lat 2008-2009. To najbardziej pesymistyczny scenariusz. Najbardziej optymistyczny zakłada likwidację 5,3 mln miejsc pracy. 

17:00 Przełom w walce z koronawirusem? Jak podał PAP, zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracując z zespołem NIZP-PZH w Warszawie, wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od polskiego pacjenta zero. Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany. Natomiast obserwacja zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

16:45 Z jednego ze szpitali we Wrocławiu próbował zbiec chory, u którego lekarze podejrzewali koronawirusa. Jak udało nam się ustalić, wyskoczył oknem, ok. godz. 15.30. Trafił do szpitala w środę rano, do tej pory nie ma pewności, że jest chory. Pielęgniarka była u niego odłączyć kroplówkę, wydawało się, że śpi. Chwilę potem wyskoczył oknem. Jak podała nam rzeczniczka jednego z wrocławskich szpitali, niedoszły uciekinier ma obrażenia głowy. Wykonany już został tomografMężczyzna przebywa teraz na OIOM-ie.

16:20 W trakcie środowej konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyjaśniła na co mogą liczyć, m.in. pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie. - Pracownicy samozatrudnieni lub na umowie zlecenie mogą liczyć na wypłatę świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł, czyli nie mniej niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia - przyznała Jadwiga Emilewicz.

15:55 Jedna z osób zakażonych koronawirusem w Poznaniu to żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej z batalionu w Śremie. Zakażony żołnierz podczas ćwiczeń mógł mieć kontakt nawet z ponad 150 innymi wojskowymi. - Po ćwiczeniach każdy z nas rozjechał się w różne miejsca Wielkopolski. Mogliśmy tego wirusa przenieść, nawet jeśli sami nie mamy objawów - ujawnił dziennikarzom "Głosu Wielkopolskiego", jeden z żołnierzy, który obecnie przebywa na kwarantannie w domu. Do tej pory w Wielkopolsce potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem, spośród których jedna osoba zmarła.