Tematem koronawirusa żyje cała Polska. Nie ma się czemu dziwić, to ważny i aktualny problem społeczny. Właśnie takie lubią wykorzystywać oszuści.

„W sieci znajdujemy sensacyjną informację, która tak naprawdę jest fake newsem, na temat ważnego i aktualnego problemu, np. wypadek drogowy z udziałem dziecka, rzekoma ucieczka uzbrojonego amerykańskiego żołnierza, obecnie tematem bardzo mocno wykorzystywanym przez cyberprzestępców jest koronawirus” - przestrzegają eksperci z CERT Polska.

Fałszywa strona podszywa się pod jeden z większych serwisów internetowych. Tym razem wyglądem przypomina ona naszą stronę - Fakt24.pl. Niekiedy jest to strona policji lub stacji TV.

Czytelnik dostaje tylko część informacji, reszta jest w materiale wideo. Jednak, gdy kliknie w przycisk jego otworzenia, to pojawi się informacja o konieczności zalogowania się do serwisu Facebook. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić! W ten sposób oszuści zyskają dostęp do naszego konta.

„Pozyskane dane logowania są przesyłane do przestępców, a przejęte konta mogą zostać wykorzystane do nagabywania znajomych ofiary w wiadomościach prywatnych o kody BLIK. W roku 2019 prowadziliśmy działania w sprawie 224 fałszywych stron logowania do Facebooka, a od początku roku 2020 mieliśmy już 236 przypadków” - podaje CERT Polska.

Komentarz Jolanty Malak dyrektor Fortinet w Polsce -firmy zajmującej się m.in. tworzeniem usług z dziedziny bezpieczeństwa teleinformatycznego, takich jak zapory, programy antywirusowe, systemy ochrony przed włamaniami i zabezpieczenia punktów końcowych.

Cyberprzestępcy, poprzez zabiegi socjotechniczne, często wykorzystują ludzkie obawy oraz odnoszą się do bieżących wydarzeń. Kwestią czasu było pojawienie się w ich działaniach tematu koronawirusa, który spełnia oba te kryteria i z łatwością może być wykorzystany do działań phishingowych, a w konsekwencji – kradzieży danych lub pieniędzy.

Wszelkie informacje zawsze warto pozyskiwać ze zweryfikowanych źródeł. Na pewno powinniśmy unikać portali, które wizualnie przypominają znane strony informacyjne, ale mają dziwne, długie i niespotykane wcześniej adresy www. W każdym przypadku należy zaś uważać, do jakiej usługi lub strony logujemy się z użyciem danych logowania do Facebooka. Cyberprzestępcy mogą w ten sposób łatwo zdobyć dane uwierzytelniające ofiary i przejąć konto. Tym bardziej należy więc stosować uwierzytelnienie dwuskładnikowe za pomocą kodu SMS lub specjalnej aplikacji przeznaczonej do tego celu.

A jeśli już ktoś ze znajomych kontaktuje się z nami za pomocą popularnego komunikatora z prośbą o pieniądze, nie ulegajmy pierwszemu wrażeniu. Zadzwońmy do tej osoby, sprawdźmy, czy to na pewno ona. Wyłudzenia metodą na BLIK są ostatnio bardzo popularne i każda tego typu prośba otrzymana od znajomego powinna skłonić nas do czujności oraz próby podjęcia kontaktu inną drogą.

Na te strony nie wchodź!

Jak podaje CERT Polska złośliwe domeny używane w atakach to:

koronawirusnews[.]com.pl,

e-koronawirusnews[.]pl,

koronawirusnews[.]net.pl,

koronawirusnews[.]pl.