Nie od dziś wiadomo, że ludzie którzy są dłużej aktywni zawodowo, dłużej też zachowują pełnię sprawności umysłowej. Jak się jednak okazuje, praca to miecz obosieczny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opublikowali wyniki badań, z których wynika, że praca przez około 25 godzin w tygodniu (22-27 dla kobiet i 25-30 dla mężczyzn) dobrze stymuluje mózgi osób po 40. roku życia, ale jednocześnie ich nie męczy i nie powoduje zbyt wielkiego stresu.

Jeśli natomiast pracują dłużej niż 25 godzin, korzyści z ich pracy zaczynają się zmniejszać, a zamiast tego pojawia się przemęczenie i stres. A to właśnie zmęczenie i stres powodują, że człowiek pracuje wolniej. Z badania wynika też, że mózgi osób pracujących ponad 60 godzin tygodniowo działają dużo mniej sprawnie niż tych, które w ogóle nie pracują.

Prof. Colin McKenzie, który kierował eksperymentem, wyjaśnił, że badania były przeprowadzane na Australijczykach i wyniki w innych krajach mogą być zupełnie inne. W końcu na poziom stresu pracowników ma wpływ nie tylko to, ile godzin pracują.

Naukowcy nie badali w ogóle osób przed 40. rokiem życia, więc nie wiadomo, ile one powinny pracować, żeby osiągać jak najlepsze wyniki.

A jaka jest Wasza opinia na ten temat? Chcielibyście pracować tylko 25 godzin w tygodniu?