Pogoda w ten weekend to prawdziwy przekładaniec. Nad Bałkanami rządzi pogodny wyż, a nad Irlandią pojawia się głęboki i rozległy, deszczowy niż. Niestety, w niedzielę niż znad Irlandii przesunie się nad Morze Północne. Centrum pogodnego wyżu znad Bałkanów odsunie się nad wschodnią Ukrainę. W takiej sytuacji już nic nie stanie na przeszkodzie, aby w niedzielę cały obszar Polski dostał się w objęcia niżu znad Morza Północnego, którego fronty atmosferyczne przemierzać będą obszar kraju z zachodu na wschód.

Oczywiście napierający niż sprawi, że nad Europą Zachodnią i Środkową, w tym również nad Polską wzrośnie różnica ciśnień, co oznacza, że zrobi się wietrznie.

Pogoda. Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed silnym wiatrem dla południowych rejonów województw małopolskiego i podkarpackiego. Oznacza ono, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Z południowego zachodu natomiast napływać będzie do nas ciepłe powietrze z okolic Zatoki Biskajskiej. Jak przewidują synoptycy Cumulusa, w niedzielę do południa główny front z chmurami i opadami mieszanymi deszczu i deszczu ze śniegiem obejmował będzie jeszcze wschodnią Polskę. Natomiast na zachodzie (za frontem) pogoda poprawi się i wyjrzy słońce. Niestety, sytuacja taka nie potrwa zbyt długo, bo w ciągu dnia (wraz ze wzrostem temperatury) rozbudują się chmury kłębiaste i od godzin południowych w całym kraju zacznie dominować pogoda w kratkę – więcej chmur, trochę słońca i od czasu do czasu pokropi słaby, przelotny deszcz.

Pogoda na przyszły tydzień

Przyszły tydzień będzie za to typowo wiosenny. Dni pogodne i słoneczne przeplatać będą się z dniami, podczas których będzie się chmurzyć i popada słaby deszcz. Natomiast temperatura wahać będzie się w przedziale od 5 do 10 stopni. Tylko w piątek i w sobotę będzie nieco chłodniej z temperaturą od 3 do 7 stopni i wtedy oprócz opadów deszczu na południu i na wschodzie mogą pojawić się także opady deszczu ze śniegiem, a nawet samego, mokrego śniegu.

Pogoda na marzec

Pojawiają się już pierwsze prognozy na marzec. Jak czytamy na portalu fanipogody.pl, już na początku tego miesiąca temperatura przekroczy w wielu miejscach 10 stopni. Choć jeszcze można się spodziewać chłodnych poranków, temperatura będzie wyższa niż zwykle w tym czasie. Uspokoi się wiatr. Chociaż trzeba podkreślić, że są to jedynie dopiero wstępne prognozy.