Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje groźną chorobę układu oddechowego Covid-19. Choroba ta przeraziła opinię publiczną na całym świecie. Koronawirus wykryto u ponad 80 tys. osób. Ponad 2,8 tys. zmarło.

Koronawirus u psa

Wcześniej myślano, że nowy koronawirus nie może przenosić się na zwierzęta. Jednak rankiem 28 lutego władze Hongkongu poinformowały, że wykryto go u psa, którego właściciel także ma SARS-Cov-2. Reuters podaje, że od zwierzęcia pobrano próbki wydzielin z nosa i jamy ustno-gardłowej, a następnie poddano testom. Otrzymano "słabo pozytywny" wynik. Poziom wirusa był niewielki.

Czy zwierzęta mogą zarażać ludzi?

Departament Rolnictwa, Rybołówstwa i Środowiska Hongkongu (AFCD) zaznaczyło, że na razie nie ma dowodów na to, by zwierzęta domowy mogły zarażać się koronawirusem lub być kroplem infekcji. Nie jest wykluczone, że próbki zostały zanieczyszczone.

Pies został poddany kwarantannie. Zostanie w niej przez dwa tygodnie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) także podkreśla, że jak dotąd nie ma dowodów na to, by zwierzęta domowe mogły zostać zarażone wirusem.

O nowym koronawirusie wciąż niewiele wiadomo. Pierwsze przypadki zakażeń odnotowano w połowie grudnia w środkowych Chinach w Wuhan. Możliwe, że wirus przeniósł się na ludzi z nietoperzy.

Jak uniknąć zagrożenia zarażenia koronawirusem? Przede wszystkim trzeba dokładnie i często myć ręce. Kichając i kaszląc należy osłaniać usta, chowając twarz w zginięcie ręki. Zachęcamy również do dołączenia do naszej grypy informacyjno-dyskusyjnej na Facebooku KORONAWIRUS W POLSCE - leczenie, objawy, wymiana informacji

(Źródło: Reuters, Time)