Aby zorientować się w porę, warto zwracać uwagę na pozornie nieznaczne sygnały, które wysyła nam organizm:

1. Zaparcia

Wraz z pożywieniem wchłaniamy też sporo chemikaliów takich jak konserwanty, barwniki i sztuczne wzmacniacze smaku. Odpowiedzialność za poradzenie sobie z tymi toksynami spoczywa na jelitach. Gdy ich stężenie sięga niebezpiecznego poziomu, nasz układ pokarmowy zaczyna się buntować.

2. Problemy z koncentracją

Jeśli często czujesz zawroty głowy i masz problemy ze skupieniem się mimo odpowiedniego wypoczynku, może to być sprawka toksyn, które zaburzają przyswajanie witamin i minerałów potrzebnych organizmowi do funkcjonowania.

3. Wydzielasz nieprzyjemny zapach mimo używania dezodorantu

Wzięłaś rano prysznic, użyłaś dezodorantu, a mimo to ludzie w autobusie odsuwają się od ciebie? Zgadłaś – to toksyny mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wydzielają one bowiem gazy, które wydostają się przez pory skórne.

4. Bóle mięśni i stawów dokuczają ci praktycznie bez przerwy

Jeśli nie przesadziłaś na siłowni ani nie wykonywałaś ciężkiej pracy fizycznej a mimo to bolą cię stawy i mięśnie, przyczyną może być  nagromadzenie toksyn. Ból świadczy o stanie zapalnym. Jeżeli nie potrafisz znaleźć innego powodu takiego stanu, spróbuj detoksu.

5. Na twojej skórze pojawiają się nowe przebarwienia

Skóra to największy organ naszego ciała i często jest ona wystawiona na działanie toksyn. Dodatkowo, produkty takie jak szampony, odżywki, i mydła mogą podrażniać ją za sprawą szkodliwych chemikaliów.

6. Zasypianie staje się coraz trudniejsze

Z jednej strony, toksyny sprawiają, że jesteś wyczerpana, ale z drugiej, nie pozwalają ci zasnąć. Wysokie stężenie toksyn w organizmie może zaburzać działanie kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za sen.

7. Przybierasz na wadze

Mimo regularnych ćwiczeń i dobrej diety, zauważasz, że ciągle przybierasz na wadze? Problem może leżeć w hormonach. Toksyny potrafią wpłynąć na ich poziom i działanie, co z kolei skutkuje wahaniami wagi.

8. Masz nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest zwykle powiązany z problemami trawiennymi, ale czasami może mieć on podłoże toksyczne, a dokładniej, występować wówczas, gdy wątroba usiłuje pozbyć się nagromadzonych toksyn.

9. Twoje paznokcie u stóp są łamliwe i brzydkie

Grawitacja ściąga toksyny w dół ciała, a cierpią na tym paznokcie u stóp. Przez większą część dnia pozostają one w ciasnych skarpetach i butach, co sprzyja rozwojowi grzybicy. Istnieją preparaty do walki z tym problemem, ale lepiej rozwiązać go u podstaw – poprzez detoks.

10. Tracisz więcej włosów niż zwykle

Utrata włosów nie jest symptomem wysokiego poziomu zwyczajnych toksyn Może ona świadczyć o poważniejszym zatruciu – na przykład arszenikiem, ołowiem, czy talem. Tego problemu nie wolno ignorować, gdyż może on skończyć się nawet śmiercią.

Bonus: Jak przeprowadzić detoks

Jeżeli zauważyłaś u siebie jeden lub więcej powyższych objawów, warto oczyścić organizm poprzez detoks. Oto jak wykonać podstawową procedurę:

- Pij dużo wody

- Herbata z korzenia mniszka lekarskiego wzmocni twoją wątrobę w walce z toksynami

- Ćwicz jogę. Poprawia ona krążenie i pomaga pozbyć się toksyn

- Myj zęby wieczorem, po kolacji. Nie zapomnij o czyszczeniu języka

- Jedz tylko czyste, pełnowartościowe i organiczne posiłki

- Dodaj do swojej diety probiotyk

- Używaj tylko naturalnych produktów kosmetycznych pozbawionych zapachów i innych toksyn

Źródło: brightside.me