Pogoda nie odpuszcza i daje się coraz bardziej we znaki. Jeszcze przed chwilą pogodą rządziła "Sabina" i zmagaliśmy się z huraganowym wiatrem, a już w weekend do Europy dotrze kolejny cyklon - najmocniejszy w tym sezonie.

Jedynie czwartek będzie spokojniejszy i bardziej zrównoważony. Niż Sabina, czy też Ciara, jak nazwali go na Wyspach, oddali się nad północno-zachodnią Rosję, a nad przeważającym obszarem Polski przejściowo aurę zacznie kształtować nieco pogodniejszy obszar podwyższonego ciśnienia związany z ośrodkami wyżowymi nad Atlantykiem (na wysokości Portugalii), Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Jak prognozują synoptycy Cumulusa, niestety po pogodniejszym czwartku, już od piątku pogodne wyże znad południowej Europy zaczną słabnąć i ulegać rozmyciu, a do władzy coraz wyraźniej zacznie dochodzić kolejny głęboki i rozległy niż, który znad Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie wdzierał będzie się nad obszar Morza Północnego.

Pogoda. Najmocniejszy cyklon

Portal Sever Weather Europe opublikował film, na którym widać przemieszczanie się cyklonu. Jest on najprawdopodobniej najgłębszym ośrodkiem niżowym, jaki dotrze do Europy w tym sezonie. Jak czytamy na stronie fanipogody.pl, najbardziej niepokojące prognozy są dla Europy Zachodniej. Na Wyspach Brytyjskich, we Francji i w krajach Beneluksu może wiać niszczycielski wiatr z siłą nawet 140 km/h. Cyklon już dostał swoją nazwę - Dennis.

Niż, który dotrze do Europy, bardzo szybko się pogłębia, z prędkością nawet 25 mbar na dobę. To ogromny spadek ciśnienia. W centrum niżu może osiągnąć nawet 915 hPa.

Razem z niżem do Europy dotrze niszczycielski wiatr, który na morzu może przekraczać 200 km/h. Fale sięgać będą nawet 18 metrów wysokości. Najmocniej powieje na Wyspach Brytyjskich, we Francji aż po Niemcy. Tam wiatr rozszaleje się do 140 km/h.

W Polsce wiatr nie będzie aż tak silny, ale jego porywy mogą osiągnąć ponad 100 km/h.

Pogoda. Bomba cyklonowa

ednocześnie, jak wskazuje portal Sever Weather Europe, podczas gdy obecnie do Wielkiej Brytanii i Irlandii przemieszcza się jeden głęboki cyklon, w kierunku Nowej Fundlandii powstaje już nowy. Czytamy wręcz o "bombie" bliźniaczych cyklonów.

To wyjątkowa sytuacja pogodowa. Zrobi się naprawdę groźnie. Oba cyklony rozwijają się i pogłębiają w dużym tempie.

Pogoda. Do Polski dotrą wysokie temperatury

Jednocześnie dotrą do nas wyjątkowo wysokie temperatury, jak na tę porę roku. Termometry pokażą nawet ponad 15 stopni. Wyjątkowo ciepło będzie na koniec tego i początek następnego tygodnia. Na południu będzie prawie 20 stopni - informują fanipogody.