Może zabrzmi to obrzydliwie, ale następnym razem podczas czyszczenia uszu, zwróć szczególną uwagę na jej kolor.

Wosk został wytworzony przez nasz organizm, aby zapobiec wnikaniu bakterii i zanieczyszczeń do kanału słuchowego. Ta lepka wydzielina utrzymuje czystość naszego ucha i zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie.

Oto przykłady wydzieliny z ucha, która może nam wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia:

1. Żółta, lepka i wilgotna

Jest to najczęściej występujący rodzaj woskowiny wśród dorosłych. Pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie uszu i zapobiega wnikaniu brudu i drobnoustrojów.

2. Szara woskowina

Szara woskowina może się wydawać niezwykła, ale jeśli zobaczysz ją na swoim waciku, wcale nie musisz się martwić. Szarość woskowiny zwykle jest wynikiem naturalnego procesu czyszczenia ucha. Jeśli jednak jest sucha i kruszy się, a na dodatek ucho Cię swędzi, może to wskazywać na zapalenie. Jeśli zauważysz takie objawy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

3. Blado-żółty kolor

Taki kolor najczęściej spotkamy u dzieci. Mają one tendencję do produkowania większych ilości woskowiny niż dorośli, stąd też jej jaśniejszy kolor.

4. Lepka i ciemna wydzielina

Woskowina, która jest ciemniejsza niż normalnie, oznacza, że organizm poci się bardziej niż zwykle.

5. Żółto-biała woskowina

Zabarwienie żółto-białe wskazuje na choroby alergiczne, a także procesy dermatologiczne, które mają miejsce w obrębie ucha. Przykładem może być uszna postać półpaśca.