Zapisując dzisiejszą datę jako 02022020, otrzymujemy liczbowy palindrom, czyli liczbę, która jest tak samo czytana od lewej do prawej jak i od prawej do lewej. Dla dzieci dzisiaj urodzonych taka data jest na wagę złota. Wyjątkowa o tyle, że będzie można się nią pochwalić i łatwo ja zapamiętać! 

Utworzone w XVII wieku słowo na bazie języka greckiego "palindrom" można przetłumaczyć jako „biegnący z powrotem”. Przez długi czas dotyczyło ono wyłącznie konstrukcji językowych (w polszczyźnie jego zalążek stanowi zdanie „kobyła ma mały bok”). Jednak od połowy XX wieku pojęcie trafiło do matematyki – palindromami nazywane są liczby z symetrycznym rozmieszczeniem cyfr takie jak np. dzisiejsza data. – Od niedawna palindromy pojawiły się także w innych naukach, np. w genetyce (sekwencja palindromowa DNA) i informatyce (zbiory palindromowe w teorii języków formalnych) – tłumaczy "Swiat Nauki".

Dla Chińczyków to niezwykła data

2 lutego 2020 jest zapisany w chińskim kalendarzu jako 20200202, co dla Chińczyków ma ogromne znaczenie, bo jak donosi portal China Org "Chińczycy często lubią brać ślub w równym terminie – wierzą, że dobre rzeczy występują w parach". Ponadto chińska wymowa roku 2020 jest podobna do „kocham cię, kocham cię”, co nadaje dodatkowe specjalne znaczenie tej niezwykłej dacie.

W związku z tym wielu Chińczyków zdecydowało się na wzięcie ślubu właśnie 02.02.2020. Z uwagi na to, że zwyczajowo w niedzielę wszystkie biura rejestracji małżeństw są zamknięte, tysiące par upomniały się wiele miesięcy temu o pozwolenie na ślub w tym dniu i władze się zgodziły. Nikt nie przewidział jednak, że w Chinach będzie szalał w tym samym czasie koronawirus.

Śluby odwołano

1 lutego media obiegła informacja, że chińskie ministerstwo spraw wewnętrznych zaapelowało do par o opóźnienie daty ślubu, "by spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii wirusa w tym kraju"

– Tam, gdzie 2 lutego tego roku ogłoszono lub obiecano rejestrację małżeństw, zaleca się anulowanie i wyjaśnienie sytuacji innym osobom - oświadczyło ministerstwo spraw wewnętrznych. Poproszono o nieorganizowanie wesel oraz skrócenie obrzędów pogrzebowych. 

Kiedy urodzą się dziś poczęte dzieci?

Dzieci, które urodzą się dziś, zostały poczęte w okolicach 25 kwietnia 2019 roku. A kiedy urodzą się dzieci poczęte 02.02.2020? Okazuje się, że mają szansę na to, by przyjść na świat w dniu, który także będzie oznaczony łatwą do zapamiętania datą. Będzie to 11 listopada, czyli 11.11.2020.