Wszyscy hospitalizowani w Polsce zostali poddani badaniom. Próbki wysłano do szpitala Charite w Berlinie. Od wczoraj badania wykonuje już Państwowy Zakład Higieny, od poniedziałku w Warszawie do procedury zostają włączone testy, takie jak te berlińskie. To przyspieszy kontrolowanie, czy i gdzie zawędrował nowy zarazek.

Na razie, kolejne wyniki wykluczają obecność 2019-nCoV.

LOT tymczasowo – do 9 lutego – zawiesił rejsy z Warszawy do Pekinu.

WHO OGŁASZA ALERT ŚWIATOWY

Światowa Organizacja Zdrowia w związku z epidemią nowego koronawirusa ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym. Co to znaczy dla Polski?

– Procedury zalecane przez WHO zostały przez Polskę wdrożone z wyprzedzeniem. Nasze służby sanitarno-epidemiologiczne, służby ratownictwa medycznego oraz oddziały zakaźne są przygotowane – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

NA RAZIE GROŹNA JEST GRYPA

Cudzego się boicie, a swojego nie znacie. Podczas gdy Polacy martwią o to, czy i kiedy do kraju dotrze wirus z Chin, w Polsce szaleje... zwykła grypa. Zaraziła 130 tysięcy osób, a zabiła dwie.

Sezon grypowy dopiero się rozkręca, a już Państwowy Zakład Higieny w Warszawie zarejestrował między 1 a 22 stycznia setki tysięcy zachorowań. Wirus grypy rozprzestrzenił się już powszechnie w zasadzie w całej Europie. Jak wynika z ostatnich danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), pełno go w Polsce, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech...

Nie lekceważmy tego przeciwnika. Powikłania grypy są bardzo niebezpieczne – to zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, obrzęk wątroby, z zapaleniem mózgu włącznie.

– Przede wszystkim, jeśli mamy grypę, zostańmy w domu. To zmniejsza ryzyko powikłań. A te są groźne. Można przypłacić je zdrowiem. A nawet życiem – mówi dr n. med Piotr Dąbrowiecki (48 l.), specjalista chorób wewnętrznych.

Jeśli dopadła nas grypa, trzeba się leczyć. Najważniejsze, to nie próbować jej przechodzić. Jak się bronić?

TRZY ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

Oba wirusy, ten zwykłej grypy, i nowy koronawirus przenoszą się drogą kropelkową. Mogą też przenieść się przez dotykanie przedmiotów. Wirusa 2019-nCoV nie ma w Polsce, ale już teraz warto wdrożyć trzy zasady bezpieczeństwa. Na razie, by uchronić się przed grypą sezonową. Te same środki utrudnią atak wirusowi z Chin. Kiedy kichamy lub kaszlemy, zasłaniamy – odpowiednio – nos i usta jednorazową chusteczką, po czym ją wyrzucamy. Gdy chusteczki brak, kichamy lub kaszlemy w zgięcie łokcia.

Tak skutecznie umyjesz ręce

Wirusy łatwo przekazujemy sobie na dłoniach. Dlatego często myjmy ręce ciepłą wodą z mydłem. Mycie powinno trwać przez około 30 sekund. Mydlimy dokładnie dłonie i nadgarstki. Jak ta – pozornie banalna – czynność powinna wyglądać, by mycie było skuteczne piszemy poniżej.

Zmocz ręce i nałóż na nie mydło. Dokładnie rozprowadź mydło kolistymi ruchami

Myj grzbiet lewej dłoni wnętrzem prawej i na odwrót. Pamiętaj o palcach

Złącz wnętrza dłoni i umyj dokładnie przestrzeń między palcami

Załóż zgięte palce dłoni o siebie i dokładnie umyj grzbiet palców i ich podstawę

Namydlony kciuk zamknij w drugiej dłoni i obróć go kilka razy

Opuszki palców jednej ręki „wkręcaj” we wnętrze drugiej i na odwrót