Koronawirus w Polsce. Pacjent z objawami przypominającymi zakażenie groźnym wirusem trafił do szpitala w Olkuszu. Jak podała rzeczniczka placówki Marta Pióro zostanie on przetransportowany do szpitala w Krakowie. Czy to pierwszy przypadek zakażenia nad Wisłą? Relacja na żywo.

Sobota 1 lutego

6:40 Uniwersytecki Szpital w Krakowie: Wciąż bez potwierdzenia zarażeniem koronawirusem

Na razie wciąż nie ma potwierdzenia, że pacjent przewieziony z olkuskiego szpitala do Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie faktycznie jest zarażony koronawirusem 2019-nCoV. Przypomnijmy, że do tej pory potwierdzone przypadki koronawirusa 2019-nCoV odnotowano w 26 miejscach na świecie: Chinach, Hong Kongu, Macau, Taiwanie, Australii, Kambodży, Kanadzie, Finlandii, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, JaponiiMalezji, Nepalu, Filipinach, Rosji, Sri Lance, Singapurze, Szwecji, Tajlandii, Korei, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie. Liczba  zarażonych przekroczyła 11 tys. Odnotowano 259 zgonów.

Sobota 1 lutego

23:30 Najważniejsze ustalenia w sprawie pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Przypomnijmy, że w piątek (31 stycznia) wieczorem do szpitala w Olkuszu trafił pacjent z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem. To najprawdopodobniej Polak, w wieku 46 lat, mieszkaniec Olkusza, który wrócił w piątek w samo południe do kraju z Chin. Wieczorem mężczyzna źle się poczuł. Trafił do szpitala w Olkuszu, skąd przewieziono go do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tam zostanie poddany specjalistycznym badaniom, których celem będzie potwierdzenie lub nie, zakażenia koronawirusem.

22:45 Wiadomo, kim jest mężczyzna z objawami zakażenia koronawirusem. Jak informuje Kraków Nasze Miasto to 46-letni mieszkaniec Olkusza. W ciągu ostatnich dni przebywał w Chinach. W piątek w południe wylądował w Balicach.

22:26 Koronawirus w Polsce. Ważny polityk zdradza szczegóły. Starosta powiatowy Bogumił Sobczyk napisał na Facebooku, aby nie wprowadzać paniki. - Faktem jest, że dzisiaj w godzinach wieczornych zgłosił się do olkuskiego SOR-u pacjent zamieszkały w Olkuszu, który powrócił z Chin. Ze względu na zgłaszane przez niego dolegliwości w celu wykluczenia podejrzenia zarażeniem nowym koronawirusem został on przewieziony do obserwacji i diagnostyki do specjalistycznej jednostki - napisał Sobczyk.

22:15 Pacjent trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Mogę potwierdzić, że pacjent trafił do nas dosłownie chwilę temu. W tym momencie wprowadzono wszelkie konieczne procedury. Na ten moment jest za wcześnie, by coś potwierdzić. Mogę dodać, że w ostatnim czasie pacjent nie przebywał w rejonie miasta Wuhan - mówi Maria Włodkowska, rzeczniczka placówki.

21:50 Jak nieoficjalnie podaje serwis Nasze Miasto delegacja Chińczyków przyjechała do jednego z olkuskich hoteli. Jeden z nich bardzo źle się poczuł. Mężczyzna trafił do szpitala w Olkuszu, następnie przetransportowano go do Krakowa.

21:20 Szpital potwierdza: Objawy przypominają zakażenie koronawirusem. Rzeczniczka Nowego Szpitala w Olkuszu potwierdziła, że objawy mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem. - Mamy pacjenta z objawami przypominającymi zakażenie koronawirusem. Pacjent jest przewożony do szpitala w Krakowie - potwierdza Marta Pióro, rzecznik prasowy placówki

21:15 Koronawirus w Polsce. Informację o podejrzeniu zakażenia groźnym wirusem podał Kurier Olkuski. - Zamknięty został SOR przy Nowym Szpitalu w Olkuszu. Do olkuskiej placówki trafił bowiem pacjent z Chin z gorączką, który jest obecnie badany pod kątem możliwości zarażenia koronawirusem - czytamy w poście na Facebooku.