Meteorolodzy nie mają już wątpliwości, że w Polsce nastała zima stulecia, ale nie z mrozami i śniegiem, tylko jedna z najgorętszych od wielu dekad. Według IMGW do końca stycznie nie będzie ataku zimy, a luty również ma zaznaczyć się nadspodziewanie ciepłymi temperaturami.

Pogoda. Podmuch wiosny w lutym

Jeszcze bardziej zaskakującą prognozę publikuje Grzegorza Zawiślak, polski łowca burz. Z grafik, jakie udostępnił na swoim blogu wynika, że 4 lutego szykuje się ekstremalny powiew wiosny. Temperatury mogą dojść do 15-16 stopni Celsjusza. - "Trochę szaleństwo" - pisze Grzegorz Zawiślak. Dodaje, że na przełomie stycznia i lutego można spodziewać się wzrostu dynamiki w atmosferze, częstszego wymiany mas powietrza i wahań ciśnienia atmosferycznego.

Dodajmy, że tak ciepły powiew wiosny nie byłby rekordem. Podczas ciepłej zimy z 1990 roku temperatury sięgające 20-21 stopni ciepła odnotowano w Tarnowie i Makowie Podhalańskim (dane IMGW).

Mapa opiera się na komputerowych wyliczeniach amerykańskiego modelu przewidywania pogody Global Forecast System. Sam autor zaznaczył jednak, że prognoza jest obarczona dużym ryzykiem błędu.

- "Przytoczone grafiki są jedynie pewną formą ciekawostki i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż w momencie nadejścia danego terminu będą oderwane od rzeczywistości. Skoro na tyle interesują was wyliczenia modeli na okres 200-300 godzin, że każdego dnia nie dajecie mi spokoju z pytaniami o śnieg, zatem proszę bardzo" - komentuje Grzegorz Zawiślak.

Pogoda na początek lutego. Możliwa potężna wichura

O powiew wiosny byłby nawet całkiem dobrą wiadomością w pogodzie, to przewidywania na kolejne dni są bardzo niepokojące. Istnieje ryzyko, że około 8 lutego w Polsce wystąpi niebezpieczna, wręcz niszczycielska wichura. W zachodniej i południowej Polsce porywy wiatru miałyby osiągnąć od 100 do 120 km/godzinę. W okolicach Sandomierza wichura miałaby osiągnąć nawet 131 km/h.

Niedawno opisywaliśmy długoterminową prognozę pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według ekspertów państwowej służby meteo, "luty na ogół będzie ciepłym miesiącem, z epizodami chłodu tylko w górach i w północno-wschodniej Polsce, w okolicach Suwałk".