Analitycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zwracają uwagę, że choć w polskich województwach ferie trwają w najlepsze, śniegu nadal jest jak na lekarstwo. Pokrywa śnieżna utrzymała się jedynie w Zakopanem, gdzie biały puch leży od 23 grudnia. W pozostałych województwach śniegu nie ma.

Prognoza na luty 2020

Według raportu stworzonego przez IMGW po wyjątkowo ciepłym styczniu, także luty 2020 roku zapowiada się bez opadów i mrozu. Chłodno ma być tylko raz na jakiś czas w polskich górach, w południowo-wschodniej Polsce i Suwałkach, które i tak już są znane jako polski biegun zimna.

Prognoza na marzec i kwiecień 2020

Podobne prognozy dotyczą marca i kwietnia - mają to być miesiące najcieplejsze od wielu lat. Synoptycy przewidują, że w marcu 2020 w znacznej części kraju termometry pokażą temperatury powyżej normy. W centralnej Polsce liczba dni z opadami w marcu będzie w normie. Na zachodzie kraju opady będą powyżej normy oraz poniżej normy na wschodzie.

Synoptycy IMGW w swoim raporcie ostrzegają także przed suszą. "Nadspodziewanie ciepła, bezśnieżna i sucha zima przyczyni się do przedłużenia i pogłębiania się suszy hydrologicznej, hydrogeologicznej i rolniczej na znacznym obszarze naszego kraju" - informuje IMGW w swoim raporcie.

Susze mają rozpocząć się w kwietniu 2020 roku, kiedy opady będą poniżej normy. Temperatury w większej części Polski mają utrzymywać się w normie lub powyżej normy.  Wysokie temperatury mogą spowodować także przyspieszenie początku okresu wegetacyjnego. Woda z jezior i rzek będzie parować w zwiększą intensywnością.

(IMGW, WP)