1. Zęby stają się mniej wrażliwe

Wraz z upływem lat, nasze zęby stają się coraz mniej wrażliwe na zimno i ciepło. Choć może to wydawać się dobrą zmianą, w rzeczywistości może sprawić, że zignorujemy symptomy ubytków, gdyż po prostu nie będziemy ich czuć.

2. Nos staje się większy

Ciało przestaje rosnąć mniej więcej w wieku 18 lat, lecz niektóre jego części, na przykład nos, powiększają się przez całe życie. Proces ten przyspiesza po ukończeniu 50 lat.

3. Biodra stają się węższe

Wraz z upływem lat, zmniejszenie się ilości cytozolu w organizmie wywołuje zauważalne zmiany w naszym ciele. U kobiet biodra stają się węższe, a talia szersza.

4. Rzęsy stają się krótsze

Nieprawidłowe dbanie o powieki, problemy z tarczycą, i alergie to najczęstsze czynniki wpływające na długość i grubość rzęs. Zmienia się ona też wraz z wiekiem. Około 44% mężczyzn i kobiet zauważa u siebie skrócenie rzęs wraz z upływem lat.

5. Zwiększa się popęd

Wraz ze zbliżającą się menopauzą, podłoże hormonalne staje się coraz mniej stabilne. Psycholodzy twierdzą, że przekraczając czterdziestkę, kobiety wkraczają w wiek seksualnego wyzwolenia, gdyż ich życie jest już uporządkowane.

6. Stopy stają się większe

Ortopedzi twierdzą, że z wiekiem, nasze stopy stają się bardziej płaskie, a co za tym idzie, dłuższe i szersze. Dzieje się tak, ponieważ ścięgna i wiązadła stają się coraz słabsze.

7. Piegi zanikają

Osoby z jasną karnacją i rudymi włosami mają zazwyczaj piegi. Pojawiają się one w dzieciństwie, ale wraz z upływem lat zaczynają ustępować, aż w końcu znikają prawie całkowicie.

8. Zmieniają się odciski palców

Przez wiele lat, kryminolodzy na całym świecie sądzili, że odciski palców nigdy się nie zmieniają. Jednak w 2015 roku, naukowcy przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że nie tylko uraz, ale także wiek może wpłynąć na wygląd linii papilarnych.

9. Zmienia się postrzeganie kolorów

U wielu osób z wiekiem zmienia się postrzeganie barw. Po przebadaniu 900 osób w wieku między 58-102 lat, okazało się, że starsze oczy mogą wytwarzać efekt żółtawego filtru. To utrudnia prawidłowe odróżnianie podobnych barw, takich jak niebieski i fioletowy, czy żółty i zielony.

10. Zmienia się smak

Odnawianie się kubeczków smakowych na języku zwalnia wraz z wiekiem. Wpływa to na nasz ogólny smak – produkty, które kiedyś uważaliśmy za niedobre mogą z czasem zacząć nam smakować. U kobiet taka zmiana zachodzi zwykle po 50, u mężczyzn po 60.

Bonus: Bycie szczęśliwym

Pomimo powyższych faktów, starsi ludzie są na ogół szczęśliwsi. Naukowcy z San Diego przeprowadzili badanie, w którym udział wzięło ponad 1000 osób w przedziale wiekowym od 50 do 99 lat. Okazało się, że starsi ludzie mają bardziej pozytywne podejście do życia, a także lepiej radzą sobie z wieloma problemami.

Źródło: brightside.me