1. Używanie barwnika do farbowania tkanin zawierającego arszenik

Odcień zwany paryską zielenią wykorzystywany był nie tylko do farbowania tkanin, ale i malowania ścian. Mimo że ludzie pracujący w kontakcie z arszenikiem umierali, minęło sporo czasu zanim powiązano tę truciznę z tragediami.

2. Dekorowanie sukienek owadami

W pewnym okresie istniał trend dekorowania ubrań skrzydełkami żuków. Jaskrawy kolor i połysk skrzydełek bez wątpienia przyciągał uwagę, a na pierwszy rzut oka wyglądały one jak zwyczajne cekiny.

3. Akcesoria z włosów

Zwykle nosiły je osoby opłakujące śmierć bliskich. Z czasem stały się one popularne wśród ogółu społeczeństwa, symbolizując miłość lub tęsknotę.

4. Wypchane ptaki na kapeluszach

To jeden ze smutniejszych trendów. Oprócz mnóstwa piór, kapelusze ozdabiane były także prawdziwymi wypchanymi ptakami. W pewnym momencie było to tak modne, że populacja ptaków zaczęła ulegać drastycznemu zmniejszeniu. Na szczęście, nie trwało to wiele lat, gdyż coraz więcej osób zaczęło protestować przeciw tej praktyce.

5. Gorsety tak ciasne, że zmieniały anatomię

Choć nie powodowały one śmierci, ani takiej liczby omdleń jak kiedyś uważano, gorsety wywoływały trudności z oddychaniem i atrofię skrępowanych mięśni. Co więcej, długotrwałe noszenie gorsetów zmieniało kształt kości i ułożenie organów.

6. Szerokie suknie siały spustoszenie

Wprowadzenie krynoliny, czyli sukni szytej na szerokich metalowych obręczach, poskutkowało wieloma problemami. Mimo że zapewniała ona więcej mobilności w obrębie nóg, jej szerokość sprawiała, że poruszanie się w miejscach publicznych, przechodzenie przez drzwi, czy wsiadanie do powozów powodowało mnóstwo komplikacji. Istnieją nawet zdjęcia kpiące z rozmiaru tych sukni.

7. Bielizna z otworami

Większość kobiecych ubrań z tamtego okresu była nieporęczna i trudna do założenia. Korzystanie z toalety w sukni rozpiętej na krynolinie było praktycznie niemożliwe, dlatego bielizna zaopatrzona była w wygodny otwór przeznaczony do wiadomego celu.

8. Wszystkie dzieci nosiły suknie aż do skończenia 4 lat, bez względu na płeć

Od urodzenia do skończenia 4 lat, wszystkie dzieci nosiły suknie. Im pełniejsza i bardziej udekorowana suknia, tym bogatsza rodzina. Demonstrowanie swojego majątku poprzez ubrania dziecięce było wówczas na porządku dziennym.

9. Rozwój mody żałobnej

Średnia długość życia w epoce wiktoriańskiej wynosiła około 45 lat. Liczne wojny i epidemie sprawiały, że ludzie często przebywali w żałobie związanej ze śmiercią bliskich. Wiele kobiet nosiło czarne ubrania przez lata, więc wiktoriańscy projektanci postanowili stworzyć całą modę opartą na żałobie.

Źródło: brightside.me