1. Legginsy vs jeansy

Częste pranie jeansów sprawia, że tracą one kolor i sprężystość materiału. Dodatkowo, wysokie temperatury sprzyjają kurczeniu tkaniny. Wrzucajmy je do pralki tylko jeśli plam czy zabrudzeń nie da się usunąć w inny sposób. Z kolei legginsy powinny być prane średnio po 2-3 dniach noszenia, gdyż przylegają one do ciała, przez co absorbują pot i stwarzają idealne środowisko do rozwoju bakterii.

2. Stanik sportowy vs stanik codzienny

Większość kobiet posiada przynajmniej kilka par zwyczajnych staników, dzięki czemu mogą prać je rzadziej. Pozwala to zachować ich wygląd i kształt. Staniki sportowe powinny być prane po każdym użyciu, gdyż wysiłek fizyczny znacznie zwiększa potliwość.

3. Mata łazienkowa vs ręcznik

Ręczniki powinny być zmieniane po 3-4 użyciach. Aby ograniczyć częstotliwość prania, warto używać kilku różnych sztuk. Maty łazienkowe stają się brudne znacznie szybciej niż mogłoby się wydawać. Wilgotna tkanina położona w ciemnym i ciepłym pomieszczeniu jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii i pleśni.

4. Czapka z daszkiem vs czapka zimowa

Jeśli nie nosisz jednej czapki przez całą jesień i zimę, wystarczy prać ją średnio co 2 miesiące. Czapki z daszkiem powinny być prane ręcznie w chłodnej wodzie 2 razy w ciągu lata.

5. Poszewka vs prześcieradło

Kurz zbierający się na łóżku zawiera wirusy, zarodniki, bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy. Ich wdychanie może prowadzić do rozwoju reakcji alergicznej, problemów z oddychaniem i podrażnieniem dróg oddechowych. Aby tego uniknąć, pierz prześcieradło co 10 dni. W przypadku poszewek, częstotliwość prania powinna zwiększyć się do 5 dni, gdyż osiadają na nich resztki makijażu, łój, i bakterie mogące wywołać problemy skórne.

6. Poduszka vs kołdra

Brud i łój z włosów i skóry przedostają się przez poszewki i wnikają w poduszkę i kołdrę, mogąc powodować rozwój grzybów. W przypadku całkowitego braku prania, powierzchnie te mogą przyciągnąć roztocza wywołujące alergie u ludzi. Pranie poduszek co 3 miesiące wystarczy by uniknąć tych problemów. W przypadku kołdry, okres ten może wydłużyć się do 6 miesięcy, jako że nie brudzi się ona tak szybko.

7. Kurtka vs płaszcz

Kurtki powinny być prane nie częściej niż raz na 3 miesiące, i to w zimnej wodzie. Nie wchodzą one w kontakt ze skórą, więc częste czyszczenie jest zbędne. W przypadku płaszczów, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż większości z nich nie powinno się prać w domowych warunkach, aby uniknąć zniszczenia materiału. Lepiej oddać płaszcz do pralni, gdzie zajmą się nim profesjonaliści.

Źródło: brightside.me