To właśnie w Szczebrzuszu – maleńkiej, malowniczej wsi w województwie świętokrzyskim doszło do potwornego mordu. W miniony weekend Dawid K. (27 l.) porwał swojego ojca Mirosława († 51 l.), a potem go zabił. Dawid K. uciekł ze szpitala psychiatrycznego, w którym był zamknięty od kilku tygodni. Trafił tam po tym, gdy wpadł w szał i groził, że zrobi domownikom krzywdę. W szpitalu godzinami trenował sztuki walki. Rozebrany do pasa prężył muskuły na tle krat w oknach. Walczył ze swoim cieniem, imitując prawdziwe ciosy. – Jakby zapowiadał, co zamierza zrobić – snują domysły sąsiedzi. Dawid K. zaatakował w sobotę rano. Wpadł do rodzinnego domu, związał babcię (70 l.) i zamknął ją w stajni. Groził jej nożem. Kobiecie udało się jednak oswobodzić i uciec.

Potem rzucił się na ojca, który właśnie wrócił do domu z zakupów. Obezwładnił go, wepchnął do forda focusa i odjechał w nieznane. Przez dwa dni porywacza szukała policja. Funkcjonariuszom pomagały drony i śmigłowiec. Napastnika udało się zatrzymać w poniedziałkowy ranek w centrum Jędrzejowa (woj. świętokrzyskie). Nie stawiał oporu. Kilka godzin później w małym lasku na terenie gminy Kije (Świętokrzyskie) znaleziono zmasakrowane zwłoki Mirosława K.

Zabił i podpalił. 27-latek z zarzutami

Z ustaleń śledztwa wynika, że Dawid K. zadał ojcu kilka ciosów nożem, a potem porzucił jego ciało w lesie i je podpalił. 27-latek porzucił też auto, które posłużyło mu do wykonania zbrodniczego planu. Funkcjonariusze znaleźli je w Rembieszycach (pow. jędrzejowski). Policja zabezpieczyła nóż, którym prawdopodobnie zadano śmiertelne ciosy.

Dawid K. usłyszał już dwa zarzuty. Pierwszy z nich dotyczy pozbawienia wolności i kierowania gróźb wobec swojej babci, a drugi – zabójstwa ojca ze szczególnym udręczeniem, połączonego z pozbawieniem go wolności, w celu dokonania zaboru mienia w postaci pieniędzy oraz dokumentów – podał prok. Daniel Prokopowicz z Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Podejrzany najpierw przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia, później jednak im zaprzeczył. Do Sądu Rejonowego w Staszowie skierowano wniosek o tymczasowe aresztowanie Dawida K. 27-latkowi grozi dożywocie.

Co wiadomo o Dawidzie K.?

– Od dzieciństwa był trochę dziwny. Ale wydawało się, że wyjdzie na ludzi, poznał dziewczynę, urodził mu się syn. Ojciec kupił mu mieszkanie w Połańcu – opowiadają sąsiedzi. Jednak mężczyzna wybrał inną drogę. Zostawił swoich bliskich i pojechał do Niemiec. Tam zadał się ze złodziejami i trafił na kilka lat do więzienia. Po wyjściu na wolność wrócił w rodzinne strony.