1. Refleksjologia na obniżenie stresu

Delikatny masaż stóp dziecka pozwala im na odprężenie i łatwiejsze zaśnięcie, dlatego warto włączyć go do codziennej rutyny.

2. Dotyk i pieszczoty dla zdrowia psychicznego

Naturalnym zachowaniem rodzica jest gładzenie i przytulanie swojej pociechy. Badania pokazują, że wywiera to pozytywny wpływ na rozwój psychiczny dziecka, więc łączymy przyjemne z pożytecznym.

3. Masaż dla odprężenia i lepszego zdrowia

Masaż to popularna metoda obniżenia stresu u dorosłych, ale z powodzeniem można stosować ją także u dzieci. Oczywiście, z zachowaniem wymaganej ostrożności i delikatności. Oprócz odprężenia, taki masaż pomoże też w przypadku kolki, skurczów, czy zaparć.

4. Leżenie na brzuszku dla wzmocnienia mięśni

Leżenie na brzuszku to nie tylko frajda dla dziecka, ale także sposób na wykształcenie silniejszych mięśni, co pomoże przy raczkowaniu i siadaniu. Na początku powinnaś trzymać pociechę na własnej klatce piersiowej, ale gdy nieco podrośnie, z powodzeniem możesz kłaść je na podłogę. Pamiętaj by podłożyć ręcznik pod pachy dziecka, by mogło one utrzymać uniesioną głowę bez wysiłku.

5. Wibracje i biały szum na uspokojenie

Wibracje to sprawdzony sposób na ukojenie dziecka. Taki sam efekt mają urządzenia emitujące biały szum, między innymi suszarki czy pralki. Dźwięk ten przypomina dzieciom odgłosy ciała, które słyszało będąc jeszcze w łonie.

6. Zabieraj dziecko do samochodu, by pomóc mu zasnąć.

Eksperci zapewniają, że jazda samochodem ma kojący efekt na dziecko, działając niczym kołysanie. Dzięki temu, maluch czuje się bezpiecznie i spokojnie. Dodatkowo, silnik auta także emituje biały szum.

7. Soda oczyszczona na ugryzienia komarów i owadów

Metoda przydatna szczególnie latem. Naturalna pasta sporządzona z sody oczyszczonej i wody neutralizuje ból i swędzenie, łagodząc też opuchliznę. Wymieszaj łyżkę sody z ilością wody pozwalającą na stworzenie gęstej pasty, następnie nałóż ją na miejsce ugryzienia, odczekaj kilka minut, i zmyj nasączonym wacikiem.

8. Karmienie nie zawsze jest odpowiedzią na płacz.

Reakcją wielu rodziców na płacz swojego dziecka jest sięgnięcie po butelkę z pokarmem. To błąd, który często powtarzany może doprowadzić do nadwagi u dziecka. Istnieje wiele powodów płaczu niemowlęcia – oprócz głodu może to być też zmęczenie, nuda, czy dyskomfort. Zanim zdecydujesz się na karmienie, spróbuj rozbawić lub ukoić dziecko.

Źródło: brightside.me