1. Krytyka

Nie każdy dobrze ją znosi, a niektórzy odbierają wręcz jako atak. Skupianie się na osobie partnera zamiast na istocie problemu to praktycznie proszenie się o kłótnię.

2. Unikanie i opór

Większość z nas doświadczyła momentu w którym partner zaczął „odgradzać się” od nas i ignorować problemy, zamiast je rozwiązać. Choć takie zachowanie może sugerować, że partnerowi przestało zależeć, bardzo często prawda jest zupełnie inna – po prostu nie wie on jak poradzić sobie z natłokiem emocji i zaczyna uciekać.

3. Oglądanie się za innymi

To może być trudne do przełknięcia, ale 70% kobiet w stałych związkach przyznaje, że zdarzają im się zauroczenia. Pociąg jest normalnym uczuciem, i nie oznacza od razu, że partner planuje zdradę. Kluczem jest kontrola nad emocjami i pamiętanie by nie zaniedbywać partnera. Pokusy mijają, ale prawdziwe zaufanie trwa.

4. Lekceważenie

Lekceważenie rodzi się z poczucia moralnej wyższości. Przejawia się ono sarkazmem, przewracaniem oczami, czy deprecjonującym humorem, i potrafi zniszczyć każdy związek. Partnerzy muszą potrafić wyrażać wdzięczność i doceniać drugą połówkę. Im lepsze samopoczucie, tym mniej lekceważących zachowań.

5. Wybuch

Dzieci, kryzys finansowy, toksyczni członkowie rodziny – te i inne czynniki mogą złożyć się w jedno i doprowadzić cię do wybuchu. Mimo, że w takim momencie masz dosyć wszystkiego, pamiętaj, że trudne momenty i wyzwania to część naszego życia, i nie trwają one wiecznie. Jeśli uda wam się przetrwać tak trudny, wasz związek wkroczy na nowy poziom.

6. Akceptacja i przebaczenie

To etap na którym wreszcie udaje nam się zrozumieć, że nie będziemy mogli rozwiązać wszystkich problemów tak jak dotychczas, i musimy znaleźć sposób na porozumienie się i nauczenie jak wspólnie funkcjonować. Jesteśmy gotowi wybaczyć partnerowi upartość i zaakceptować jego wady razem z zaletami.

7. Nareszcie razem

Jeśli uda wam się pokonać powyższe etapy, wasza ciężka praca i wytrwałość zaowocuje zdrowym i trwałym związkiem, któremu nie straszne problemy i wyzwania. Wiecie już jak sobie z nimi wspólnie radzić i rozumiecie jak wspaniałą rzeczą jest posiadanie partnera na dobre i na złe.

Źródło: brightside.me