GIF otrzymał informacje poprzez europejski system szybkiego powiadamiania, tzw. Rapid Alert. Europejska Agencja Leków zaalarmowała, że w niektórych produktach leczniczych, które zawierają substancję ranitidinum wykryto zanieczyszczenie N-Nitrozodimetylenoaminą (NDMA). To substancja o charakterze rakotwórczym.

Wycofane zostały:

Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg

Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg

Ranigast, tabletki powlekane 150 mg

Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/ml

Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg

Wycofano bardzo dużą ilość serii. Jeśli mamy jakąkolwiek wersję tego leku w swojej domowej apteczce, to warto sprawdzić decyzje GIF.

N-nitrozodimetyloamina - substancja rakotwórcza

N-nitrozodimetyloamina (NDMA) to jeden z tzw. karcynogennów egzogennych. Czyli czynnik rakotwórczy, który przedostaje się do organizmu człowieka z zewnątrz, np. wraz ze spożywanymi produktami. NDMA wywołuje zwykle nowotwory wątroby. Co więcej, może być stosowana także jako trucizna. W 1978 r. nauczyciel z Ulm (Niemcy) został skazany na dożywocie za próbę zamordowania swojej żony zatruwając dżem NDMA. Obydwoje zmarli później na skutek niewydolności wątroby.

W 2015 r. w Chinach wykonano wyrok śmierci na studencie, który za pomocą tej substancji otruł swojego współlokatora. Tłumaczył się, że był to nieudany żart na „prima aprillis”.

Obecność NDMA w substancji czynnej była powodem wycofania w lipcu ubiegłego roku kilkudziesięciu leków z walsartanem, a we wrześniu tego roku 11 leków na zgagę.