1. Zaniedbywanie ich

Tęsknią za tobą, potrzebują cię, i chcą spędzać z tobą czas. Gdy oddajesz rodzica do domu opieki i rzadko go odwiedzasz, będzie on czuł się samotnie, nawet w otoczeniu innych osób w podobnym wieku.

2. Mówienie rzeczy których nie powinniśmy

To częste bolesne słowa które mogą zranić naszych rodziców

- Dlaczego mnie urodziłaś?

- Kochasz moje rodzeństwo bardziej ode mnie

- Nienawidzę cię

Wyobraź sobie, że jesteś na miejscu swojego rodzica. Usłyszenie takich rzeczy może być traumatyczne, szczególnie jeśli służą one do manipulacji.

3. Obojętność wobec ich zdrowia

Nie każda osoba mówi o swoim bólu czy chorobie. Zapytanie rodzica jak się czuje i zapewnienie, że może być z tobą szczery, może zdjąć z jego barków duży ciężar.

4. Brak pomocy finansowej

Nie chodzi tu o utrzymywanie czy rozpieszczanie rodziców, ale okazjonalne zafundowanie zakupów do domu, czy jakiegoś prezentu. Takie gesty pozostają w pamięci na długi czas.

5. Ignorowanie rodziców i spotkań rodzinnych

Owszem, czasem nasze relacje z rodzicami mogą być skomplikowane, ale całkowite ignorowanie nie jest rozwiązaniem. Czasem lepiej dać upust swoim emocjom i szczerze porozmawiać o problemach, niż wymazać rodziców ze swojego życia.

6. Brak wdzięczności

Pamiętajmy aby dawać rodzicom do zrozumienia ile dla nas znaczą i ile im zawdzięczamy. Zawsze miło być docenianym.

7. Ukrywanie informacji o sobie

Jesteśmy ich dziećmi, to normalne, że się o nas martwią. Zbywanie rodziców słowami typu: „to nie twoja sprawa,” sprawi im przykrość. Nie musisz dzielić się nimi każdym detalem swojego życia, ale postaraj się nie odcinać ich całkowicie.

8. Irytowanie się koniecznością powtarzania niektórych rzeczy

Pamiętajmy, że nasi rodzice to często starsze osoby, których pamięć i koncentracja nie są takie jak dawniej. Odrobina wyrozumiałości i cierpliwości z naszej strony nie jest jakimś ogromnym poświęceniem.

9. Zaniedbywanie wspomnień

Zdjęcia, nagrania, i inne pamiątki wspólnych momentów mogą dać zarówno tobie jak i twoim rodzicom wiele okazji do chwili nostalgii i wspomnień.

10. Traktowanie ich jakby byli dziećmi

Twoi rodzice nie są małymi dziećmi, i posiadają więcej doświadczenia życiowego od ciebie. Nawet jeśli są już starsi, to wciąż dorosłe osoby, i tak powinniśmy ich traktować. Ubezwłasnowolnienie nie jest niczym przyjemnym.

Źródło: brightside.me