Spada poziom testosteronu.

Poziom tego hormonu u świeżo upieczonych ojców może spaść nawet o 34%. Naukowcy wierzą, że jest to spowodowane zmianą nastawienia mężczyzny po powitaniu swojego dziecka na świecie. Stają się oni bardziej skupieni na rodzinie.

Często podnosi się poziom oksytocyny.

Naukowcy odkryli, że u ojców, którzy regularnie bawią się ze swoimi dziećmi poziom oksytocyny zauważalnie wzrasta, w porównaniu do mężczyzn, którzy są mniej zaangażowani. Oksytocyna to hormon odpowiedzialny za odprężenie, miłość, i pozytywne uczucia.

W mózgu zachodzą pewne zmiany.

Badania mózgu przeprowadzone na 16 przyszłych ojcach dały interesujące wyniki: mózgi mężczyzn doświadczyły takich samych zmian jak w przypadku przyszłych mam. Obszary mózgu odpowiedzialne za empatię i komunikację z dzieckiem posiadały więcej szarej i białej materii między 12 i 16 tygodniem ciąży niż na jej początku. Naukowcy wierzą, że zmiany te są spowodowane kształtowaniem się umiejętności rodzicielskich w czasie trwania ciąży.

Mężczyźni mogą nawet doświadczyć depresji poporodowej.

Depresja poporodowa to zaburzenie emocjonalne spowodowane ciążą i porodem. Jego objawy to smutek, uczucie bezradności, drażliwość, i stany lękowe. Choć przez długi czas sądzono inaczej, występowanie depresji poporodowej nie jest ograniczone wyłącznie do kobiet. Około 10% nowych ojców także przechodzi przez ten stan. Może to być spowodowane wspomnianym wcześniej obniżeniem poziomu testosteronu.

Co ciekawe, kobiety, których partnerzy posiadają obniżony poziom testosteronu wskutek narodzin dziecka, przejawiają mniej objawów depresji poporodowej. Dzieje się tak, ponieważ tacy mężczyźni są zwykle bardziej zaangażowani w związek i okazują więcej wsparcia emocjonalnego swoim partnerkom.

Źródło: brightside.me