Karel Gott nie żyje. Legenda czeskiej muzyki odeszła w wieku 80 lat. Osoby Karela Gotta nie trzeba przedstawiać starszym melomanom, którzy doskonale pamiętają jego głos, opisywany często jako "złoty głos z Pragi". Jego kunszt przekładał się na liczbę sprzedanych płyt. Według różnych źródeł, Blisko 200 płyt, które w ciągu swojego życia wydał Karel Gott, rozeszło się w nakładzie od 30 do nawet 100 milionów egzemplarzy.

Karel Gott - legenda za życia

Karel Gott był piosenkarzem wszechstronnym. Swobodnie poruszał się między gatunkami, śpiewając m.in. pop, country, czy utwory operowe. Nie tylko zmiana gatunku była dla niego czymś bezproblemowym - Gott śpiewał również w różnych językach, by wymienić czeski,  angielski, włoski, czy niemiecki. Ten ostatni nie powinien zresztą specjalnie dziwić, gdyż jego rodzina miała niemieckie korzenie.

Karel Gott i pszczółka Maja

Karel Gott - złoty słowik

Głos Karela Gotta porywał tłumy. Fani kochali go, a krytycy nie szczędzili pochwał. W swojej karierze zdobył ponad 40 nagród Złotego Słowika (którego później przemianowano na Czeskiego Słowika) - wszystkie na przełomie 53 lat. W 2006 w dawnej willi Karel Gotta Jevanach pod Pragą otwarto jego muzeum nazwane po prostu Gottland.

Urodzony w 1939 roku Karel Gott w lipcu skończył 80 lat. Od dawna wiadomo było o jego problemach zdrowotnych. W 2015 roku po raz pierwszy pojawiły się informacje o jego walce z nowotworem, którego pokonanie ogłosił w 2016 roku. Później do mediów przedostała się informacja o białaczce, która toczyła jego zmęczony organizm. Karel Gott zmarł w wieku 80 lat, w otoczeniu najbliższej rodziny.