1.Popękane kąciki ust

Często są one skutkiem śliny wysychającej w kącikach ust. Dużo osób ma też w zwyczaju oblizywanie ust, co także sprzyja powstawaniu tego problemu. Popękane kąciki ust sprzyjają rozwojowi infekcji.

2.Wysuszone i spierzchnięte usta

Suche usta mogą świadczyć o niewystarczającym nawodnieniu organizmu. Inne potencjalne powody to klimat, stres, lub alergia. Jeśli spierzchniętym ustom towarzyszą jeszcze inne objawy, takie jak swędzenie, warto skontaktować się z lekarzem.

3.Guzki na wargach

To niewygodny, a czasem także bolesny problem, ale w większości przypadków nie jest on groźny i przemija samoistnie. Najczęstszymi powodami są drobne urazy lub reakcja na niektóre produkty spożywcze. Rzadszą, ale poważniejszą przyczyną może być infekcja wirusowa, wymagająca pomocy lekarskiej.

4.Czerwony pierścień wokół ust

Najczęściej jest to objaw niealergicznego wyprysku kontaktowego. Częste lizanie warg wysusza naturalne olejki ze skóry wokół ust i sprawia, że jest ona zaczerwieniona i swędząca. Porzucenie tego nawyku i stosowanie kremu nawilżającego rozwiążą problem.

5.Zmarszczki na górnej wardze

Ich przyczyna może być zarówno emocjonalna jak i fizyczna. Zwróć uwagę na złe nawyki, takie jak częste picie przez słomkę czy palenie papierosów.

6.Odbarwienie ust

Sine usta mogą świadczyć o nieprawidłowej cyrkulacji tlenu we krwi. Zwykle jest to też widoczne na palcach u rąk i stóp. Białe lub blade usta to potencjalny znak anemii, która wymaga odpowiedniego leczenia. Inną przyczyną może być niski poziom cukru we krwi, lub niedobór witamin.

7.Spuchnięte usta

Spuchnięte usta oznaczają najczęściej reakcję alergiczną. Jeśli zauważasz tę reakcję na skutek używania określonych kosmetyków, pozbądź się ich.

8.Czarne plamki na ustach

Istnieją różne powody tego problemu. Jeden z nich to hiperpigmentacja, czyli zaburzenie naturalnego rozmieszczenia melaniny w skórze. Może to być także skutek przyswojenia zbyt dużej ilości żelaza. Jeżeli ciemne plamki pojawiły się nagle, lub zaczęły się powiększać, skontaktuj się z lekarzem, by wykluczyć zmiany nowotworowe.

Źródło: brightside.me