Po uderzeniu pioruna na Giewoncie w akcji ratunkowej bierze udział śmigłowiec "Sokół"oraz cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa, Gliwic, Kielc i Sanoka, które wystartowały pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych.

Na pomoc turystom oprócz TOPR-owców ruszyli także ratownicy Podhalańskiej Grupy "GOPR". Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe nie podaje na razie szczegółowych informacji na temat działań pod Giewontem.

Ratownicy prowadzą w Tatrach kilka akcji jednocześnie

– Wszystkie osoby, które mogłyby udzielić informacji z TOPR są zaangażowane w akcję ratunkową – usłyszeliśmy w biurze TOPR. Ratownicy prowadzą jednocześnie działania na kilku różnych obszarach. M.in. cały czas poszukują zaginionych w Wielkiej Jaskini Śnieżnej grotołazów.

– Potwierdzam, że trwa akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca TOPR. W momencie uderzenia pioruna w okolicach masywu Giewontu było ok. 20 turystów – informuje Roman Wieczorek z biura prasowego zakopiańskiej policji.

Uderzenie pioruna na Giewoncie - kilka ofiar śmiertelnych?

Służby podały wstępną informację, że na Giewoncie piorun poraził pięć osób. Jedna z nich jest poważnie ranna.

Wiele wskazuje na to, że burza z piorunami zebrała śmiertelne żniwo. Jak informuje RMF24, zmarł 12-letni chłopiec, który był reanimowany na szczycie. Według ustaleń PAP kilka osób nie żyje. Kilkanaście osób jest rannych na terenie całych Tatr. Na razie nie wiadomo jeszcze, do których szpitali trafią poszkodowani.

Burza nad Tatrami trwała ok. godzinę. Teraz nadciąga kolejna, która może utrudnić akcję ratunkową.

Na szczycie Giewontu znajduje się metalowy krzyż, który przyciąga pioruny. Na szlakach na szczyt znajdują się metalowe łańcuchy.

(PAP, Tygodnik Podhalański)