Emerytura bez podatku dałaby emerytom ok. 20 proc. więcej pieniędzy. Uwolnienie emerytur od podatku dochodowego zadeklarował na ostatniej konwencji szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Nie chcę widzieć więcej seniorów, którzy przez 40 lat pracowali i płacili podatki, a teraz z apteki odchodzą z niczym. Emerytura bez podatku to średnio blisko 400 zł podwyżki dla seniorów - apelował Kosiniak-Kamysz.

- To rozwiązanie trwałe, systemowe. To byłaby znacząca, odczuwalna podwyżka i rzeczywista ulga - mówi w rozmowie z "Super Expressem" - Elżbieta Ostrowska, prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

PiS do tej pory do pomysłu emerytury bez podatku było nasawione niechętnie. Sytuacja się jednak zmienia.

- Podczas naszych spotkań z wyborcami temat emerytury bez podatku często się pojawia. W tej sprawie nie mówię "nie" - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej. - Będziemy się pochylać nad tym tematem, już o nim rozmawialiśmy w PiS, ale odpowiedzialnie możemy o tym mówić dopiero, gdy znajdziemy na to pieniądze.

Od października emerytów obejmie obniżka podatku dochodowego. Będzie on wynosił 17 proc. (dotychczas 18 proc.), co w praktyce oznacza, że w przypadku pobierania świadczeń w minimalnej wysokości 1100 złotych brutto, w kieszeni seniora pozostanie dodatkowe 11 złotych.