To nagranie wywołało oburzenie wśród rosyjskich internautów. Do sieci wyciekł film z chrztu w Gatczynie - mieście oddalonym o 45 km od Petersburga. Widać na nim, jak igumen - prawosławny duchowny szarpie roczne dziecko podczas chrztu.

Zgodnie z tradycją podczas tego obrzędu konieczne jest zanurzenie dziecka w wodzie.

Jak wynika z nagrania, kapłan postanowił dokonać tego aktu za wszelką cenę. Niewiele brakowałoby a zrobiłby dziecku krzywdę. Na filmie widać, jak maluch płacze i wyrywa się. Wtedy duchowny przytrzymuje go w agresywny sposób, aż w końcu dziecko uderza głową

o chrzcielnicę. Przerażona matka chłopca próbuje interweniować, jednak duchowny nie chce dopuścić jej do dziecka.

Matka zawiadomiła policję

Jak informuje rosyjska agencja Ria Novosti, po zdarzeniu matka chłopca - 24-letnia Anastazja Aleksjejewa zawiadomiła policję i i przełożonych duchownego. Ten jednak w ogóle nie czuł się winny i przekonywał, że nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło.

– Mama chłopca pewnie po prostu nudzi się, ma dużo wolnego czasu i nie ma nic do roboty. Zdenerwowała się, choć nic strasznego się nie wydarzyło – stwierdził igumen z Gatczyny cytowany przez rosyjskie media. Winą za całe zdarzenie obarczył roczne dziecko, które jego zdaniem było zestresowane z powodu chrztu.

Jak informują rosyjskie media, ksiądz, który uczestniczył w kontrowersyjnym obrzędzie w Gatczynie, został odsunięty od obowiązków kapłańskich.

(Ria Novosti)