Niestety kleszcze pasożytują nie tylko na ludziach lecz również na naszych czworonogach, dlatego zawsze po spacerze należy dokładnie przejrzeć sierść naszych zwierząt i sprawdzić czy gdzieś nie czai się niepożądany pasażer na gapę. Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze i może mieć bardzo groźne dla życia i zdrowia skutki. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem boreliozy jest charakterystyczny rumień który przybiera postać pierścienia.

Boreliozę leczy się antybiotykami.

Aby zapobiec zarażeniu chorobami należy jak najszybciej prawidłowo usunąć kleszcza ze skóry, przy użyciu specjalnych szczypiec lub pęsety. Należy jednocześnie upewnić się czy żadna część kleszcza nie została w skórze. W razie potrzeby należy zasięgnąć porady u lekarza.

Pewien weterynarz postanowił podzielić się zdjęciem łapy psa na której możemy zobaczyć naprawdę sporo kleszczy. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę, że kleszcze mogą wbić się nie tylko na grzbiecie zwierząt lecz również na łapach czy w innych miejscach takich jak uszy czy nawet pysk. Większość właścicieli psów doskonale zdaje sobie sprawę z występowania kleszczy, jednak wielu zapomina o dokładnym sprawdzeniu całego ciała psa, włączając w to łapy.

Po zobaczeniu tego szokującego zdjęcia wielu właścicieli psów dokładnie obejrzało łapy swoich psów i z przerażeniem odkryło że faktycznie czai się tam kleszcz. Dlatego prosimy o udostępnienie dalej tego apelu.