Waloryzacja emerytur i rent wzbudza niemałe zainteresowanie wśród Polaków, ponieważ dotyczy niemal 10 mln seniorów. Podwyżka świadczeń przeprowadzana jest co roku, a najbliższą zaplanowano na 1 marca 2020 r.

Zgodnie z szacunkami resortu rodziny, przyszłoroczna waloryzacja zamknie się na poziomie 3,24 proc. Przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc.

Seniorzy z minimalnym świadczeniem 1,1 tys. zł mogą liczyć na ok. 35 zł. Z kolei emeryt i rencista otrzymujący dziś 3 tys. zł w 2020 roku zyska ok. 97 zł.

Resort finansów w Wieloletnim Planie Finansowym zakłada z kolei, że inflacja za 2019 r. wyniesie 1,8 proc., a podwyżka pensji w ciągu roku zamknie się w 5,7 proc.

Wyliczenia te dają podwyżkę emerytur i rent o 2,94 proc. Przeciętnie oznacza to wyższą kwotę przelewu o około 63 zł miesięcznie.

Dla przykładu w marcu br. wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniósł 2,86 proc. Świadczenia seniorów wzrosły więc o podany wskaźnik, zgodnie z zapowiedziami (waloryzacja mieszana, kwotowo-procentowa) nie mniej niż 70 zł brutto.

Waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. Jak liczona jest podwyżka świadczeń?

Waloryzacja emerytur i rent rekompensuje seniorom m.in. inflację. Aby ją obliczyć, analizuje się dwa główne czynniki - realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach emeryckich.

Wylicza się i analizuje koszty niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci, a także ich koszty po inflacji.

Ostateczny wskaźnik waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. poznamy dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Wtedy Główny Urząd Statystyczny publikuje wymagane dane za ubiegły rok.