Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa „Zębową wróżkę”, która składała nam wizytę w nocy i zabierała mleczaka w zamian za pieniążka. Historia ta bardzo ułatwia dzieciom pożegnanie się ze swoimi mleczakami i to właśnie dzięki niej przestają się już tak bać wyrywania zębów.

Ale co zrobić z zębem po zamienieniu go na pieniążka? Niektórzy rodzice zachowują je jako sentymentalne pamiątki, ale wielu po prostu je wyrzuca. Zapewne nie zastanawiałeś się nigdy co można zrobić z zębem mlecznym swojego dziecka? Cóż, jak się okazuje, całkiem sporo…

Według badań przeprowadzonych w 2003 roku przez National Institutes of Health, zęby dziecka są bogatym źródłem komórek macierzystych. To oznacza, że jeśli w późniejszym życiu, Twoje dziecko będzie potrzebowało tkanki zastępczej z jakiegoś powodu, dzięki komórkom macierzystym będzie można wyhodować wymaganą tkankę. Zachowanie zębów mlecznych może uratować życie i pomóc w regeneracji uszkodzeń organizmu wywołanych chorobami!

Kultury z całego świata posiadają swoje własne tradycje związane z dziecięcymi zębami. Jednak najpopularniejsza jest ta o „zębowej wróżce”. Według kultury nordyckiej ząb dziecka przynosi szczęście – i to jest prawda, tylko może mniej w znaczeniu magicznym, ale bardziej medycznym – współczesna medycyna ma zaskakujące zastosowanie w leczeniu!

Komórki macierzyste mogą być przechowywane przez wiele lat i wykorzystane w razie późniejszych problemów medycznych w życiu. Naukowcy już nie raz dowiedli, że komórki macierzyste są niezastąpione w ratowaniu zdrowia i życia człowieka. Potrafią odbudować i zastąpić inne uszkodzone komórki! Okazuje się, że zamiana zęba na skromny prezent dla dziecka jest opłacalne! W przyszłości Twoje dziecko będzie miało możliwość regeneracji wszelkiego rodzaju uszkodzonych tkanek począwszy od komórek sercowych po komórki mózgowe.

Ale istnieje jeden haczyk! Komórki macierzyste z upływem czasu mogą stracić swoje właściwości, dlatego zęby dziecka muszą być świeże i dostarczone do specjalnego laboratorium, które przechowuje je w odpowiednich warunkach. Jeśli w późniejszym okresie życia dziecko, będzie potrzebować tych komórek, zęby zostaną wyjęte z magazynu i przetransportowane do lekarza.


Źródło:littlethings / Fotografiewikimedia,Flickr/ Amber Strocel,Flickr/ Ray Bouknight,Flickr/ Michael Bentley