Pogoda. Jeszcze niedawno w wielu miejscach Polski w prognozach widniały nawet 34 stopnie. Tymczasem pogoda prawdopodobnie spłata nam figla i upał pojawi się jedynie na zachodzie i południowym zachodzie Polski - pisze dla Wirtualnej Polski Jarosław Turała.

Pogoda podzieli Polskę

W środę pogodę w Polsce kształtować będzie wyż znad Bałtyku o nazwie Yvonne. Przypominamy, że powietrze w wyżu "kręci się” zgodnie ze wskazówkami zegara. Zatem, po jego wschodniej stronie spływa z północy chłód, a po jego zachodniej stronie, z południa i południowego zachodu zaciągane jest ciepło. Dlatego zadomowienie się na dwa dni centrum Yvonne nad Bałtykiem sprawi, że nad Polskę napływać będą dwie odmienne masy powietrza – nad środkowy i wschodni pas z kierunków północnych docierać będzie jeszcze nieco chłodniejsze powietrze, natomiast nad pas zachodni zaczną upalne masy powietrza znad Hiszpanii - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa..

Taki rozkład napływu mas powietrza sprawi, że w środę w pasie zachodnim od woj. zachodniopomorskiego (poza wybrzeżem) przez lubuskie, zachodnią Wielkopolskę po Dolny Śląsk (poza Sudetami) i północno-zachodnią Opolszczyznę temperatura podskoczy do 31. kreski, a w Lubuskiem, głównie na obszarze pomiędzy Gubinem, Krosnem Odrzańskim, Zieloną Górą, Żarami i Żaganiem może nawet wzrosnąć do 32 stopni. Natomiast w pasie wschodnim i środkowym temperatura wahać się będzie od 21 stopni na południowym wschodzie i w pasie wybrzeża do 26 w centrum i na północnym wschodzie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami dla zachodnich województw.

Upały szaleją natomiast we Francji oraz Hiszpanii, gdzie notuje się temperatury od 38 do 42 stopni.

Pogoda na kolejne dni

W czwartek będzie jeszcze cieplej i termometry wskażą od 24 stopni na wschodzie do 33 na zachodzie. Najcieplej, bo do 33 stopni będzie ponownie w Lubuskiem, a dodatkowo na północnym zachodzie Dolnego Śląska.

W piątek, sobotę i w niedzielę z kierunków północnych napłynie do nas nieco chłodniejsze powietrze. Temperatura spadnie o kilka kresek i nawet na zachodzie pojawi się maksymalnie 29 stopni.

Jak wynika z prognoz długoterminowych, w poniedziałek ponownie temperatura podskoczy w okolice 30 kreski, ale prawdopodobnie będzie to tylko jednodniowe uderzenie ciepła.

Pogoda. Uwaga mieszkańcy zachodniej Polski

Wysoka temperatura może powodować odwodnienie, a nawet przegrzanie organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem życia jest udar słoneczny lub cieplny.

Aby uniknąć zdrowotnych problemów podczas upałów przestrzegajmy poniższych zasad:
- ogranicz do minimum przebywanie na pełnym słońcu
- pij dużo niegazowanej wody
- jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu
- noś nakrycie głowy
- stosuj kremy z filtrem UV
- noś okulary przeciwsłoneczne
- unikaj wysiłku fizycznego
- nie zostawiaj dzieci i zwierząt w aucie
- nie pij alkoholu, bo odwadnia organizm.