To było upalne piątkowe popołudnie. W Łętowni koło Przemyśla na Podkarpaciu para znajomych szukała ochłody nad Sanem. Choć rzeka ma tu kamieniste dno i wydaje się płytka, kryje wiele pułapek. – Wystarczy zrobić dwa kroki i wpada się w głębinę – opowiadają miejscowi.

Ale młodzi ludzie nie byli stąd i o tym nie wiedzieli. Chłopak z dziewczyną stali w wodzie, wygłupiali się i radośnie pluskali. Nagle zaczęli się topić. Na ratunek rzucił się Bartek. Chłopak mieszka w okolicy i odpoczywał nad Sanem razem z mamą, ciocią i swoją sympatią.

– Syn zdołał wyrwać tonącą dziewczynę, która dzięki niemu ocalała. Chciał ratować chłopaka, ale nagle obaj zniknęli pod powierzchnią. Byłam przerażona. Obie z siostrą także wskoczyłyśmy do wody i próbowałyśmy pomóc. Byłyśmy jednak bezradne... – opowiada pani Agnieszka, mama Bartka. Kobiety błagały mężczyznę stojącego 30 metrów dalej przy łodzi, aby podpłynął, ale on przyglądał się tylko, a potem zniknął.

Przeraźliwe wołanie usłyszeli dopiero dwaj mężczyźni. To oni wyłowili Bartka. Jeszcze na miejscu mama próbowała go reanimować. Wkrótce do akcji włączyli się strażacy, którzy akurat jechali na ćwiczenia. 

Bohaterski 19-latek został zabrany do szpitala, ale zmarł kilka godzin później. Wyłowiono również Kacpra B. (†29 l.). Mężczyzna był kilkadziesiąt minut reanimowany na brzegu, ale bezskutecznie. Lekarz stwierdził zgon.

Rodzina 19-latka jest załamana. – Syn miał całe życie przed sobą. Uczył się na stolarza. Uwielbiał muzykę punk-rock i był bardzo zakochany w swojej dziewczynie. To były sekundy, a Bartek postąpił tak, jak go wychowaliśmy. Nigdy nie był obojętny na ludzką krzywdę – ociera łzy mama nastolatka.