Sama waloryzacja według prognoz rządu ma wynieść 3,24 proc. Przeprowadzona będzie – jak co roku – w marcu. Jeśli przewidywania rządu się sprawdzą, najniższa emerytura, która dziś wynosi 935 zł na rękę, powinna wzrosnąć o 28,71 zł. To nie wszystko. Jak ustalił Fakt, w resorcie finansów zakończyły się już prace nad projektem ustawy obniżającej PIT do 17 proc. Skorzystają z niej wszystkie osoby, których dochody nie przekraczają 85 tys. zł rocznie.

Projektem w tym tygodniu może zająć się Komitet Stały Rady Ministrów, a za tydzień rząd i Sejm. Co ważne, na niższym PIT skorzystają nie tylko pracujący, ale też emeryci, bo i oni od swych świadczeń płacą podatek dochodowy. Dzięki temu osoba z najniższą emeryturą zyska dodatkowo 11 zł miesięcznie. Im wyższe świadczenie, tym większą podwyżkę senior odczuje w portfelu. 

Pozostaje jeszcze kwestia trzynastek. Rząd zapewnia, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na ten cel. Ale nie jest wcale pewne, czy takie dodatkowe świadczenia będą wypłacane dokładnie na takich samych zasadach, co w tym roku.