Gdy centrum wyżu Vera znajdzie się nad Bałkanami, nad całą zachodnią i środkową Polskę zaczną ponownie napływać gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Temperatura gwałtownie wzrośnie.To, niestety, może być groźne dla zdrowia i życia. Stąd czerwone alerty dla mieszkańców dwóch województw: lubuskiego i zachodniej części woj. wielkopolskiego. Termometry w tych dwóch województwach wskazywać będą od 34 do 36 st. C.

Niestety, także noc nie przyniesie ulgi. Prognozowana temperatura minimalna wyniesie od 16 do 18 st. Celsjusza. Niestety, w mieście będzie ona dużo wyższa. Nagrzane chodniki, jezdnie i mury budynków będą w nocy oddawać zgromadzone w dzień ciepło.

Żar będzie się lał z nieba nie tylko w woj. lubuskim i wielkopolskim. Ostrzeżenie 2. stopnia IMGW wydał dla północnej części woj. dolnośląskiego, wschodniej woj. opolskiego oraz całego woj. śląskiego, małopolskiego (z wyjątkiem powiatu tatrzańskiego), podkarpackiego (z wyjątkiem powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego), świętokrzyskiego lubelskiego i południowej części Mazowsza. Termometry wskazywać mają tam od 30 do 34 st. C.

Upał dokuczać będzie także mieszkańcom zachodniej i południowej części woj. zachodniopomorskiego. Termometry mają tam wskazywać od 30 do 33 st. C.

Ostrzeżenia IMGW obowiązywać będą do godz. 20 w niedzielę.

Kiedy skończą się upały? Temperatura powinna trochę obniżyć się już w poniedziałek. Powyżej 30 stopni Celsjusza będą wówczas wskazywać jedynie termometry w woj. małopolskim, świętokrzyskim i śląskim. Znaczące ochłodzenie nastąpi we wtorek. W niektórych województwach słupek rtęci na termometrach może wskazywać mniej niż 20 stopni.

Zanim jednak się ochłodzi czekać nas mogą gwałtowne burze. Synoptycy IMGW prognozuja, że ostrzeżenia przed burzami z gradem 2. stopnia (w trzystopniowej skali - przyp. red.) mogą zostać wydane w poniedziałek dla woj. mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego, a pierwszego stopnia dla woj. łódzkiego, wielkopolskiego i lubelskiego.

Źródło: Biuro Prognoz Cumulus, IMGW