Kristina dobrze znała podejrzanego o zabójstwo Jakuba A. 22-letni student psychologii spotykał się z matką dziewczynki. 10-latka sprzeciwiała się jednak tej relacji. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że młody mężczyzna doszedł do wniosku, iż najlepszym wyjściem będzie pozbycie się dziecka.

Wiele wskazuje na to, że podejrzany Jakub A. planował morderstwo Kristiny od dłuższego czasu. Wszystko sobie dokładnie obmyślił. Ponieważ dziewczynka go znała, prawdopodobnie nie miał problemu z namówieniem jej, by 13 czerwca wsiadła do jego samochodu. Kristina zaginęła po wyjściu ze szkoły, kiedy szła na lekcje śpiewu do pobliskiego Żarowa. Po raz ostatni widziano ją obok miejscowego boiska, które znajduje się zaledwie 200 metrów od jej domu.

Zabójstwo Kristiny z Mrowin. Kto zgłosił się na policję?

Kilka godzin później w oddalonym o 6 km lesie, znaleziono okaleczone zwłoki Kristiny. 10-latka zginęła od ciosów zadanych ostrym narzędziem. Zadano ich aż kilkadziesiąt. Zwłoki były roznegliżowane, dlatego początkowo sądzono, że Kristina padła ofiarą pedofila. 

Dopiero później okazało się, że 10-latka nie została zgwałcona, a motyw seksualny miał na celu jedynie zmylenie śledczych. Kiedy cała Polska szukała zabójcy Kristinki, na policję zgłosiła się osoba, którą od maja nakłaniał do popełnienia zbrodni. W związku z tym prokuratura w Świdnicy postawiła Jakubowi A. zarzut podżegania do zabójstwa. – Nasze dotychczasowe ustalenia wskazują, że było to zabójstwo zaplanowane i przygotowywane już od jakiegoś czasu – powiedział na konferencji prasowej Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Jakub A. usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok oraz zarzut podżegania we wcześniejszym okresie innej, ustalonej osoby, do udziału czy współudziału w tym zabójstwie. 22-latek przyznał się tylko do tego drugiego czynu.

Jakuba A. zatrzymano 16 czerwca we Wrocławiu w domu, który należy do jego rodziny. Stróże prawa twierdzą, że od początku był głównym podejrzanym w sprawie zabójstwa 10-latki z Mrowin.

(Źródło: PAP)