Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc, dożywotnio. Co ciekawe, wynosi ono równowartość kwoty bazowej w momencie, w którym senior ma setne urodziny. Później nie jest już waloryzowane tak jak zwykła emerytura. Obecnie wynosi ono nieco ponad 4 tys. zł brutto.

Najstarsza kobieta pobierająca od ZUS-u to specjalne świadczenie ma 112 lat i mieszka na Śląsku. Podlega pod zabrzański oddział Zakładu - podała w rozmowie z PAP rzeczniczka regionalnego oddziału ZUS-u Beata Kopczyńska.

Najstarszy mężczyzna ma natomiast 111 lat i mieszka na Dolnym Śląsku. Świadczenie, którzy dostają emeryci i renciści mający co najmniej sto lat, wypłacane jest "z automatu". Nie trzeba składać żadnego wniosku, Zakład sam załatwia formalności i zaczyna wypłacać pieniądze.

Co ciekawe, według tegorocznych tabel Głównego Urzędu Statystycznego, po raz pierwszy od wielu lat, spadła oczekiwana średnia długość życia przeciętnego Polaka. Obecny 30-latek ma przed sobą średnio 583,6 miesiąca życia, czyli 48,5 lat. To o półtora miesiąca mniej niż wynosiły szacunki z ubiegłego roku.