Jadav Payeng wychowywał się na wyspie Majuli w Assam, w Indiach. Dawno temu była to oaza całkowicie pokryta gęstymi lasami. Jednak w pewnym momencie ludzie zaczęli wycinać drzewa dla zysku, a wyspa szybko przerodziła się w wielkie pustkowie, pozbawione jakichkolwiek dzikich zwierząt.

37-letni Jadav postanowił wtedy, że musi coś z tym zrobić. W 1979 roku posadził pierwsze drzewo.

Od tamtej pory aż do dziś codziennie sadzi kolejne drzewa.

Własnymi siłami zmienił wielkie pustkowie w bujny las, który jest niemal dwa razy większy niż Central Park w Nowym Jorku.

Dzięki niemu wyspa stała się prawdziwym rajem tropikalnym, a gdy wróciła roślinność, nie trzeba było długo czekać na pojawienie się dzikich zwierząt.

Duża część wyspy składała się kiedyś z jałowych piaskowców, które erodowały. Dzięki wysiłkom jednego człowieka, duży obszar zmienił się w gęsty las. Jadav twierdzi, że przywrócenie naturalnego piękna wyspy było niczym sen. Stało się to jednak możliwe dzięki jego niezwykłej determinacji.

Dzięki temu co zrobił, wiele zwierząt znalazło tu swój dom.

Uratował ponad 100 słoni, nosorożców, jeleni i tygrysów, które zamieszkują teraz las o powierzchni 550 hektarów.

Mężczyzna od zawsze marzył, aby okolica gdzie mieszka była zarośnięta drzewami i dawała możliwość zobaczenia piękna natury następnym pokoleniom. Prawie wszyscy próbowali mu wmówić, że postradał zmysły i robi coś, co nigdy nie przyniesie efektu. Jadav nie zamierzał się jednak poddać i przez blisko 40 lat codziennie sadził drzewa oraz dbał o te, które już wyrosły.

Źródło:twocircles.net

Zawsze wszystkim powtarzałem, że drzewa to życie. Jeśli będą chcieli wyciąć to, co ja zasadziłem, niech najpierw zabiją mnie. To człowiek ponosi winę za globalne ocieplenie. Nasz system edukacji nie zachęca dzieci do sadzenia drzew, tylko do ich wycinania. Zamiast sadzić, niszczyć! Ja już się starzeję i mam coraz mniej sił, ale jestem przekonany, że moi synowie będą podtrzymywać tę tradycję. Tak jak ja, są zakochani w przyrodzie.

Źródło:twocircles.net

Historia ta trafiła do ludzi z programu National Geographic. Ci zdecydowali nagrać film dokumentalny o misji Jadava. Poniżej zobaczysz zwiastun tego filmu. Nie zapomnij również podzielić się tą historią z innymi, aby zobaczyli, że nawet w pojedynkę mozna zrobić ogromną różnicę!

Meet the Man Who Planted a Forest

This man began planting a forest in 1979—and now it's the size of Central Park. http://on.natgeo.com/1Woq730

Publié parNational Geographic sur mardi 10 mai 2016

Źródło:twocircles.net