Dwa atomowe mocarstwa skaczą sobie do gardeł, a III wojna światowa staje się faktem? To nie scenariusz kolejnego filmu, a – już częściowo – prawda. USA gromadzi na Bliskim Wschodzie coraz większe siły. Kilka dni temu Stany Zjednoczone Ameryki Północnej skierowały na Bliski Wschód okręty wojenne z lotniskowcem „Abraham Lincoln” na czele, a także eskadrę bombowców B-52, które zdolne są przenosić bomby z ładunkami atomowymi. Teraz nadchodzi kolejne „wsparcie”.

- Nie dążymy do konfliktu z Iranem – stwierdził oficjalnie Pentagon. - Nadal będziemy uważnie monitorować działalność irańskiego reżimu, jego armii i sojuszników – dodano. - Jesteśmy gotowi do obrony sił i interesów USA w regionie.

Wszystko rozchodzi się o pogorszenie stosunków na linii Waszyngton-Teheran. Donald Trump i jego administracja zaostrzają sankcje, chcąc odizolować Iran i pozbawić w ten sposób dochodów z eksportu ropy. Ponadto USA niedawno uznały jedną z organizacji sił zbrojnych Iranu, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, za organizację terrorystyczną.

Amerykańscy dowódcy ogłosili że wysłanie sił wojskowych na Bliskich Wschód ma być dla Iranu sygnałem, że ataki na USA spotkają się z „bezlitosną siłą”.

W odpowiedzi prezydent Iranu Hasan Rowhani wezwał w sobotę partie i ugrupowania polityczne do jedności.

- Presja naszych wrogów jest wojną bez precedensu w historii naszej Islamskiej Rewolucji - oznajmił polityk. - Nie można dzisiaj ocenić, czy sytuacja jest gorsza czy lepsza niż podczas okresu wojny z Irakiem, ale podczas tamtej wojny nie mieliśmy problemów z naszymi bankami, sprzedażą ropy, czy importem i eksportem. Były tylko sankcje za zakup broni - powiedział Rowhani według agencji IRNA.